Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
10-05-2005

ДЕБАТЪТ ЗА ФИНАНСОВА ПРОЗРАЧНОСТ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Продължаващите дискусии около безплатно пътешествие по море на луксозна яхта на един корабопритежател и банкер , което направи миналото лято тогава все още бъдещия председател на европейската комисия Жозе Мауел Барозо разкрива за кой ли вече път щекотливата проблематика относно финансовата независимост на политици.Барозо се противопостави на критиките с аргумента , че ставало дума за чисто частна покана , която нямала нищо общо с неговите политически функции.Сега европейската комисия иска чрез така наречена “инициатива за прозрачност” да се внася повече яснота във връзка с такива покани . Факт е че съществуващият регламент за приемане на подаръци не е достатъчен за да гарантира желаната прозрачност и да очертава рязка граница между частни и политически интереси.

Шампанско , пресни ягоди , басейн и всеки ден масаж-такава отпуска на луксозна яхта буди приятни чувства и месеци след това.Ако отпускарят  обаче е високопоставен политик и притежателят на яхтата наистина негов приятел , но и притежаващ милиарди бизнесмен , тогава приятното чувство много бързо може да изчезне. Така беше в случая с Жозе Мануел Барозо в момента по професия председател на европейската комисия.Нелицеприятни  въпроси на журналистите убиха у Барозо хубавите отпускарски спомени.Той обаче уверява , че е напълно независим и че не е корумпиран.Могат ли обаче политици действително да бъдат напълно независими? По този въпрос политологът от Бон доктор Маркус Хьориц казва :

“ Не.Разбира се че не могат да бъдат напълно независими.Въпросът обаче е дали ние действително очакваме това от политиците. Ние не трябва да имаме депутати , които са напълно незвисими. Повечето имат политически интереси дори и да е само интересът да бъдат преизбрани или номинирани в канидатската листа.Решващото в цялата проблематика е , че обществеността , избирателят трябва да знае какви са интересите на всеки отделен депутат.”

За един експерт са меродавни само намеренията и делата на политика  но не и неговите връзки.Политиците не са монаси.Те са огледален образ на своето общество , посочва политологът Маркус Хьориц като критикува прибързаните скандални повици на някои медийни прдставители. Д-р Хьориц отблязва:

“ Естесвено че не одобряваме че стават такива неща , които трябва да се сакнкионират и да се правят публично достояние .Не бива обаче да се преувеличава с политическите последици , които се изискват в такива случаи.”

Едн депутат обаче трябва да може да прави ясна разлика между частни и професионални интереси.За това е необходим строг контрол. В тази връзка за депутатите в Европейския парламент важат следните правила.За странични приходи и и подаръци над 50 евро трябва да се информира Европейския парламент.З съпоставка-депутатите в германския Бундестаг имат право да приемат подаръци на стойност до двеста евро и не са длъжни да съобщават на председтеля на Бундестага за странични приходи  под три хиляди евро. За гражданите обаче тези правила не винаги са разбираеми.Те изискват по-голяма прозрачност. Това желание лесно може да бъде изпълнено от всеки политик казва депутатката от партията на зелените Хайде Рюле като добавя:

“ От години полагам усилия да публикувам  на моята интернетна страница всички данни и смятам че всеки депутат би могъл да прави същото тъй като не се изисква много труд  , но дава повече прозрачност.”

Депутатите от Европейския парламент обаче не са зависими от подаръци и странични приходи.Наистина те печелят различно , но достатъчно. Заплащането се ориентира според възнагражденията за депутатите в съответния национален парламент.Така един германски депутат в Европейския парламент получава бруто 7009 евро месечно. Но един депутат от Словакия  получава бруто само 900 евро на месец. И двамата обаче получават допълнително по 3700 евро месечно за извънредни разходи  които не трябва да се отчитат  плюс по 262 евро дневни пари за парламентарните заседания.Разходите за офиси в родината на депутатите  и в Брюксел както и заплатите за сътветните сътрудници се отчитат отделно.



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.