Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
14-01-2010

Българската преса по темата за Румяна Желева

Портал ЕВРОПА представя откъси от коментари, поместени във вестниците в четвъртък, във връзка с изслушването на българския кандидат за еврокомисар Румяна Желева.

Георги Готев, в-к "Дума": "Очевидно е, че е настъпила критична маса от нетърпимост към Желева и Борисов няма полезен ход, освен като я накара да се откаже и излезе с нов кандидат. Що се отнася до Барозу, случващото не му е съвсем неприятно. Барозу на два пъти помоли по телефона Борисов да остави Кунева за нов мандат и сега може да му каже - видя какво стана, като не ме слушаш. Освен това Барозу ще измие очи пред евродепутатите, на които Желева ще бъде принесена в жертва като доказателство пред европейските граждани, че при Лисабонски договор народните избраници имат последната дума по важните въпроси. Барозу може дори да си позволи лукса да изглежда надпартиен, получавайки оставката на своята съпартийка от ЕНП. И даже, като се отърве от тази своя началничка по партийна линия."

Светослав Терзиев, в-к "Сега": "Харизмата на Борисов може да е достатъчна за пробутване на аматьори у нас, но явно не минава в Европа. С теорията за конспирацията, лансирана от представителите на ГЕРБ и лично от Борисов, няма как да се компенсира и липсата на всякакви познания за Третия свят у кандидат-комисарката. Още по-неуместно е да се твърди за нейно извинение, че и другите кандидати за комисари "не са стока", защото така се влиза в конфликт с останалите държави и с председателя на Еврокомисията Жозе Барозу, които биха приели подмятането като обвинение за двойни стандарти."

Руслан Йорданов, в-к "Стандарт": "Никога не е късно човек да стане за резил. Антония Първанова го направи със замах, който изуми Европа. В напъна си да препъне своята сънародничка Румяна Желева царистката извади кофата с помия. И в Брюксел замириса на грозни балкански интриги. (...) Бедите на Желева започнаха още през есента. Драмата тръгна от неистовото желание на Жозе Барозу да запази Меглена Кунева и в новия състав на Европейската комисия. В кулоарите тогава се говореше, че португалецът е готов да предостави тлъст ресор на любимката си и дори я гласи за зам.-шеф на ЕК. В този спор обаче българският премиер Бойко Борисов не отстъпи пред задкулисния натиск и посочи външния ни министър за член на "правителството" на Стария континент. След като не му се угоди, Барозу връчи на българския кандидат да управлява международното сътрудничество, хуманитарна помощ и реагиране при кризи. Ресорът бе отделен от портфейла на досегашния комисар по развитието и мина под шапката на върховния представител на ЕС по външната политика Катрин Аштън. Докато слагаше Желева на пързалката, шефът на Еврокомисията й обяснил, че й е дал "мъжки ресор". Всъщност се опита да й повери ролята на европейска "Майка Тереза без портфейл", която трябва да нахрани гладните и да утеши страдащите от кланета и войни. Наказателната акция срещу Румяна Желева продължи със серия от публикации в европейската преса, които я обрисуваха като "гангстерска невеста" единствено на базата на клюки, слухове и компромати. Ударите под кръста и настроенията в Европарламента обаче не бяха добре анализирани от съветническия щаб на Желева. И тя не беше подготвена за огъня, на който се канеха да я изпържат евродепутатите."



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.