Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
11-08-2010

Дискриминация на ромите: Те също са граждани на ЕС

„На ромите се отказва образование в ЕС и после са критикувани, че не могат да четат", критикува шефът на Amnesty International Австрия Хайнц Патцелт. Изгонване от страната, „обявявне на война", прогонване, изключвания и дори убийство - етническата група на ромите трябва да се бори в ЕС с много неща. Дълго време източната част на евросъюза се считаше за огнище на социални конфликти, сега обаче и изказванията на западни политици стават все по-остри. Хайнц Патцелт, генерален секретар на Amnesty International Австрия, изказва „най-голяма загриженост за човешките права", предава АПА.

Просията „не е честен начин" да се сдобиеш с пари, заяви наскоро шведският министър по миграционните въпроси Тобиас Билстрьом, след като стана ясно, че роми са били изгонени от скандинавската страна. Френският президент Никола Саркози формулира своята антипатия към най-голямото европейско малцинство значително по-драстично: той му обяви война. За Патцелт това е чисто безумие: „Няма да правя сравнения, но само ще кажа: Забранете това още в началото. Наблюдавам с ужас как наложили се правителства без проблем с благосъстоянието започват да секат дребни пари по най-отвратителния начин".

Патцелт криткува както ЕС, така и отделните страни-членки. „Как може един съюз от държави да допусне собствените граждани да бъдат третирани така?" пита той. Под „собствените граждани" Патцелт има предвид около 12 млн. роми, които живеят пръснати на континента и при най-катастрофалните условия, изхвърлени от своите общества.

Предразсъдъци със стотици години предистория били „двигател" за този омагьосан кръг, който все повече разделя роми от „бели". „Забранява им се образование, а после са критикувани, че не могат да четат и пишат, това е абсурдно", възмущава се Патцелт. „Беше доста неудобно на Европейската среща на върха за ромите в началото на април 2010 г. в Кордоба, когато всички се съгласиха, че вече съществуващите правила на играта в ЕС ще се прилагат в бъдеще и за роми. Ние говорим тук са граждани на ЕС".

Патцелт е убеден, че Европейският съюз предлага огромен шанс при интеграцията на ромите. „Би било идеално да се започне сега с това дори само заради самоутвърждаването. Как иначе може да се изиска от Владимир Путин да третира по-добре чеченците? ЕС не вижда колко смешно нещо трябва да пожертва".

Списъкът на Патцелт на провинилите се в Европа е дълъг. Той говори за „смъртоносно насилие" в Унгария, „брутални насилствени евакуации" в България, Румъния и Гърция, „объркан" номадски план от „отвратителен цинизъм" в Италия, където в Рим „хиляди роми са набутани в гета извън града и без транспортни връзки, за да ги обвинят после, че нямат работа", образователна политика в Чехия, която „може да те накара да повърнеш" и „скандални изявления" на Саркози и Силвио Берлускони.

Австрия може да се похвали в това отношение с добър пример. „Тук след атентатите в Оберварт наистина има събуждане", хвали Патцелт. Постоянни жилища, помощ за децата, работа за възрастните и достъп до здравната система са ключът за интеграцията на ромската етническа група. „Европа не се нуждае да преоткрива, трябва само да приеме, че става дума за наши граждани".



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.