Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
16-09-2010

Срещата на върха на ЕС – основни теми ромите и Пакта за стабилност

На срещата на високо равнище на ЕС в четвъртък в Брюксел германският канцлер Ангела Меркел иска да се застъпи за изостряне на Пакта за стабилност на еврото. На дневен ред ще бъде и експулсирането на ромите от Франция. Обзор на ДПА.

Спорът за изгонването на хиляди роми от Франция ще завихри срещата на върха в Брюксел. Френският президент Никола Саркози обясни в сряда вечерта, че ще обсъди чувствителната тема с европейските партньори. Всъщност на срещата трябваше да се дискутира Пакта за стабилност на еврото, Пакистан и отношенията с Китай. Саркози обаче е ядосан на ЕК, която беше обявила юридически стъпки срещу Франция заради ромите.

Преди всичко той е възмутен от еврокомисаря по правосъдието Вивиан Рединг, която индиректно направи връзка между експулсирането на роми и депортирането от нацистите. „Не съм вярвала, че след Втората световна война Европа ще стане свидетел още веднъж на такава ситуация". В сряда вечерта Рединг се извинила за своите изказвания, стана ясно от Париж, който накратко отвърна, че е взел предвид извинеието.

Премиерът Франсоа Фийон обясни вечерта на среща с европейските консерватори близо до Брюксел, че Франция ясно ще заяви на срещата на върха, че уважава националното и европейското право. Той определи сравнението на Рединг с Втората световна война като „скандално". Преди това от обкръжението на президента беше съобщено, че Саркози обяснил, че родината на Рединг Люксембург може на драго сърце на приеме ромите.

Подкрепа Саркози получи от консервативния италиански премиер Силвио Берлускони. За парижкия ежедневник «Le Figaro» той каза, че „това засяга всички страни в Европа. Затова тази тема трябва да е на дневния ред на срещата на върха на ЕС, за да може ние всички да говорим заедно за това и да намерим обща позиция".

Германският канцлер Ангела Меркел определи критиката на Рединг към френската политика към ромите като преувеличена. „Мисля, че Комисията разбира се има правото да се провери дали страните-членки действат на правната основа на европейките договори. Но намирам, че тонът на госпожа Рединг и преди всичко историческите сравнения не бяха съвсем подходящи", каза Меркел и също потвърди, че темата за ромите ще бъде дискутирана на срещата на европейките държавни и правителствени ръководители.

Друга оспорвана тема на еднодневната среща на върха е засиленият европейки бюджетен надзор и изостреният Пакт за стабилност на еврото. В момента работата по реформите напредва много бавно. Меркел се изказа за по-строги действия при нарушения на правилата за дефицит. „Германия ще подкрепи строги санкции. Важно е да стане ясно, че такава криза на еврото никога не трябва да се повтори".

Постоянният председател на ЕС Херман ван Ромпой ще представи междинен доклад за напредъка на неговата високопоставена работна група, към която принадлежи и германският финансов министър Волганг Шойбле. Австрийският финансов министър Йозеф Прьол се изказа по-рано също за по-строги правила. При нарушения на Пакта за стабилност и растеж трябва да може да се задейства автоматизиран процес с изострени санкции, обясни Прьол.

Малко преди срещата отново имаше раздвижване в спора за историческото споразумение за свободна търговия с Южна Корея. Външните министри искат да обсъдят и този сигнал за възможно решение.

27-те страни-членки ще дискутират в Брюксел стратегическите отношения с Китай и други развиващи се страни. Срещата ще послужи като подготовка на редица други срещи на високо равнище с азиатските държави и Индия.

Досега единствено Италия от държавите в ЕС блокира всъщност вече готовия пакт, за да защити родния автомобилен бранш. Рим се опасява от свръхголямо търсене на южнокорейски малки автомобили. Споразумението от друга страна трябва да открие предимства за европейките износители в азиатската страна в размер на милиарди.



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.