Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
07-02-2006

ВТОРНИК, 15 Ч.: ХОЛАНДИЯ ГЛАСУВА БЪЛГАРСКОТО ЧЛЕНСТВО В ЕС

Прес-службата на холандския парламент съобщи за Портал “Европа” още, че гласуването на ратификацията на Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС ще се състои във вторник 7 февруари между 15 и 16 часа местно време. Гласуването ще се предхожда от парламентарен контрол. Ако въпросите в него са малко, възможно е това важно за България гласуване да започне и по-рано, непосредствено от 14 часа местно време, допълват от прес-службата. Резултатът от гласуването ще бъде поместен на уебсайта на холандския парламент –

http://www.tweedekamer.nl/organisatie/griffie/stemmingslijsten_en_uitslagen/index.jsp

Екипът ни ще ви информира своевременно за хода на гласуването и коментарите. Гласуването бе предхождано от разгорещена дискусия за това, трябва ли на 1 януари 2007 г. България и Румъния да станат членки на Съюза.

От 10.15 до 22.57 часа е продължила дискусията в парламента на Холандия на 1 февруари, съобщиха специално за Портал “Европа” от Прес-службата на холандския парламент. Екипът на Портал “Европа” разполага с пълната стенограма на дискусията. Документът е на холандски език. На 147 страници името на България се споменава около 200 пъти. Много по-често се говори за Румъния, при това в негативна светлина. По време на разгорещените дебати, Християн-демократическата партия (най-голямата в управляващата коалиция) е предложила гласуването да бъде отложено за лятото. Останалите депутати не са подкрепили предложението и вотът ще бъде във вторник на 7 февруари.

Въпреки всичко Холандският парламент ще ратифицира договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС на гласуването във вторник.

Говорителят на най-голямата партия от управляващата коалиция Християндемократически призив” Якоб Ван Дайк заяви по Дарик-радио, че управляващата партия не е против присъединяването на България в ЕС, но смята, че Румъния не е достатъчно подготвена за Еврочленството. "Критиката ни идва от факта, че към момента Румъния е силно корумпирана. Това е основната причина да смятаме, че към момента не можем да ратифицираме договора, в който Румъния е спомената като една от държавите, на които предстои да се присъединят към ЕС", заявява Якоб Ван Дайк. "Вече няколко пъти изтъкнахме, че би трябвало да има отделни договори за България и за Румъния", категоричен е той. Това е единственият начин двете страни да бъдат оценени според индивидуалните им постижения, подчертава Ван Дайк.

В подкрепа на Договора ще гласуват шестимата депутати от либерално-центристката партия D66 (Democraten 66) – от пресцентъра на формацията заявиха за Портал “Европа”: “Ние сме изпълнени с вяра, че България и Румъния ще бъдат в състояние да изпълнят необходимите изисквания поне преди 1 януари 2008 година. Ратификацията на този Договор ще увеличи шансовете, правителствата на България и Румъния да дадат всичко от себе си, за да изпълнят критериите преди 1 януари 2007 година.”

Към момента 11 от общо 25 страни – членки са ратифицирали Договора за присъединяване на България към Европейския съюз. Процесът на ратифициране трябва да се състои във всичките 25 страни – членки, като убеждението на министър-председателя на България е, че това ще се случи до края на настоящата 2006 година. Редица чуждестранни вестници пишат, че за 11 месеца повечето европейски парламенти няма да могат да успеят да задвижат процедурата и да изпълнят целия процес на ратификация.

Гласуването в Холандия е важно, тъй като тази държава – както и Франция – се противопостави на текста на Европейската конституция. Резултатите от референдумите, проведени там, придобиха наименования сред анализаторите като “Френското НЕ” и “Холандското НЕ”.

През последните дни дипломатическата активност на България е подчертано засилена в Германия, която обяви, че ратификацията ще се случи след оповестяването на доклада на Европейската комисия за нашия напредък. Междувременно в Париж през февруари ще бъде министърът по европейските въпроси Меглена Кунева – Франция е единствената държава, в чийто парламент не е започнала ратификационната процедура. Според френския посланик, се очаква законопроектът да бъде внесен в парламента по края на март, а най-вероятно през юни да се състои гласуването.

Екипът на Портал “Европа” ще ви държи в течение на ратификационните процедури в държавите, в които Договорът все още не е бил подложен на гласуване.

(Портал "Европа")


News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.