Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
02-05-2006

БЪДЕЩЕТО НА ЖИЗНЕНОВАЖНАТА ЗА ЕС КОНСТИТУЦИЯ ПРОДЪЛЖАВА ДА Е НЕЯСНО

Раздвижване в блокиралия процес на институционални реформи в ЕС се очаква едва през 2008-ма година, се казва в статия от Франкфуртер алгемайне цайтунг. В нея се твърди, че Франция вече има план, как да избегне повторен референдум, а с това и опасността от нов провал на конституцията.

Обявеното през май миналата година време за размисъл по повод на европейската конституция се проточва. Държавните и правителствени ръководители от ЕС ще се съберат за пореден път средата на идния месец, за да направят оценка на протичащата в отделните страни дискусия и за да се договорят за по-нататъшния процес на ратификация. Все още официално се твърди, че този процес трябва да продължи по план.

Само че без значение, каква ще бъде оценката на предстоящата среща на върха, отсега е ясно, че повечето страни-членки предпочитат да си оставят още време за размисъл и да не се обвързват с конкретни дати, се казва в статията на ФАЦ. В нея се предполага, че дори и Европейската комисия, която по традиция играе ролята на мотор на интеграцията, ще препоръча изчакване и протакане на продължаващия вече година процес за размисъл. Еврокомисарите ще се съберат средата на идната седмица, припомня ФАЦ и добавя: на последното си заседание, посветено на темата, те само констатираха, че няма единство за бъдещето на конституцията, но че вписаната в нея институционална реформа е гарант за дееспособността на разширяващия се ЕС.От Еврокомисията побързаха да успокоят все пак, че отхвърлянето на конституцията във Франция и Нидерландия не е довело до блокиране на ЕС.

В Брюксел са на мнение, че  институционалната реформа ще се осъществи едва през 2008-ма- 2009-та година, когато ще се направи преглед на финансовия план в ЕС. В тази посока са и идващите от Франция предложения. Според ФАЦ в страната, в която преди година европейската конституция беше отхвърлена, вече има план за подобрения в рамките на съществуващите договори. Те предвиждат по-голямо участие на страните-членки във вземането на решения и приложението на вече съществуващи договорености за по-тясно сътрудничество в сферата на вътрешната политика и правосъдието. В Париж са на мнение, че между 12-те страни от еврозоната би трябвало да има по-тясно взаимодействие в областта на икономическата политика.

Същото впрочем предлага и белгийският премиер Верхофстад. В Париж обмислят дори варианти, как да се избегне повторен референдум, а с това и опасността от повторен провал на конституцията. Това твърди ФАЦ и описва този план, цитирайки френския вътрешен министър и вероятен бъдещ президент Николас Саркози. Според него ЕС трябва да се концентрира върху първите две части на договора за европейска конституция. В тях са вписани основните положения и цели на европейското единство, начина за вземане на решения и хартата на основните права. Френското предложение е, засега да се отложи приложението на третата част от конституцията, която се критикува като израз на оспорваната от мнозина неолиберална насоченост на ЕС. В статията на ФАЦ се посочва, че ако се ограничи само в рамките на първите две части, договорът за европейската конституция може да действа и във Франция, без да е необходим референдум за приложението му.
 



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.