Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
15-12-2006

ЧЛЕНСТВОТО НА РУМЪНИЯ И БЪЛГАРИЯ РАЖДА ВЪПРОСИ, А НЕ РАДОСТИ

Европейската комисия пожела "добре дошли" на България и Румъния на церемония на открито в центъра на Брюксел, при положение, че двете страни не покриват нужните критерии за членство в Европейския съюз. Това пише в интернет страницата си френският седмичник "Експрес", цитиран от vsekiden.com.

Това разширяване на ЕС се прави едва ли не скришом, а парламентите на 25-те ратифицираха присъединяването на двете страни със забележителна дискретност, сякаш държавните и правителствени ръководители от ЕС малко се срамуват, посочва авторът на публикацията. Той сравнява новодошлите с ученици, преминали в по-горен клас, без да са на нужното ниво. Изданието цитира румънския президент Траян Бъсеску и българския външен министър Ивайло Калфин, които признават, че на двете страни предстои труден път след 1 януари.

Според "Експрес" политическата нестабилност в Полша, Унгария и Словакия и успехът на критични към ЕС движения, не допринасят за разсейването на всеобщото усещане на Запад, че новодошлите след последното разширяване се проявяват като неблагодарници. Националистките и популистки настроения в Източна Европа, набрали скорост след това разширяване, рязко контрастират с европейското блаженство на испанците и португалците след присъединяването им в края на 80-те години. Бъдещето ще покаже дали отварянето на вратите за София и Букурещ в този контекст няма да се окаже историческа грешка, изтъква френският седмичник.

Изданието припомня, че двете страни не са изпълнили критериите по отношение на борбата с корупцията, организираната престъпност, правосъдието и контрола на храните, както и че половината от европейските помощи, отпуснати между 2000 и 2004 г., са били използвани неправилно.

"Експрес" цитира директора на лондонския Център за европейски реформи Чарлз Грант, според когото "ако се окаже, че България и Румъния са неспособни да ръководят европейските си политики и програми и ако възникнат случаи на отклоняване на европейски фондове от организираната престъпност, ще пострада целият процес на разширяване". Последиците за останалите страни от Балканите, които чакат да се реши съдбата им, ще бъдат катастрофални, а Европа няма да спечели от това, се казва в публикацията.

Седмичникът припомня и становището на 25-те, изразено на срещата на върха на ЕС през юни, че "ритъмът на разширяване трябва отчита способността на ЕС да приема нови членове", която зависи от доброто функциониране на институциите, финансовите ресурси и общественото мнение. Защо тогава не проявиха здрав разум по отношение на България и Румъния?", пита авторът. "По-добре отложено разширяване, отколкото провал", заключава публикацията.

С добре дошли бяха приветствани вчера 30-те милиона българи и румънци, които ще се присъединят към ЕС на 1 януари, отбеляза в репортаж "ЕвроНюз". Малко преди началото на срещата на държавните и правителствени ръководители на страните от ЕС, в центъра на белгийската столица се състоя церемония, на която румънският президент и българският премиер "присъединиха" символично картите на страните им към тази на ЕС. Така започналата в четвъртък среща на върха ще бъде последната в този формат преди разширяването на Съюза до 27 страни-членки. С това приключва петото разширяване на ЕС, но Европа продължава да си задава въпроси относно капацитета за интегрирани на нови страни, коментира телевизията.

(по vsekiden.com)



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.