Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
07-01-2007

ПОВЕЧЕ ПОДРОБНОСТИ ЗА TED

Tender Electronic Daily е приложение към Официален вестник на Европейския съюз - вече и на български език.Поради големия читателски интерес, Портал ЕВРОПА ви предоставя допълнителна синтезирана информация за сайта.

България вече е член на ЕС, а българският език е сред официалните езици на Европа на 27-е.

Ето защо от началото на месеца са активни българските версии на три важни европейски сайтове - наред с Official journal, български страници имат Порталът на ЕС - Europe.eu, както и Eurolex.eu.

Първата страница на Портала на ЕС - Europe.eu - вече е на български език, като в скоро време очакваме и останалите компоненти от сайта да бъдат преведени.

Интересният сайт Eurolex.Europe.eu също вече има версия на български език. Всъщност това е официалният раздел на европейския Official journal - еквивалента на българския Държавен вестник. Тук се съдържа законодателството в електронен вид - по начин, по който вероятно и ние някой ден ще видим родния Държавен вестник.

TED на практика е притурката на официалния вестник на ЕС. Това е всекидневник в електронен вид на търговете в Съюза. Официалният вестник на ЕС излиза 5 пъти в седмицата - от вторник до събота включително. За да се ориентираме най-добре както представлява той, нека най-напред видим какво имаме ние в България. За сравнение, българският Държавен вестник също има своя електронна притурка - към Народното събрание, на която се обявяват всички обществени поръчки. Отделно у нас има и сайт на Регистъра на обществените поръчки. Ако в притурката на ДВ се съдържат само обявленията, то в Регистъра човек може да прочете и кои са победителите, тъй като те се обявяват единствено там.

TED въплъщава и двете - Регистъра и електронната притурка на ДВ. Т.е. на този сайт - който принципно съществува отдавна, макар че българската версия е от началото на годината, от 3 януари - се вписват както обявленията, така и резултатите от търговете.

Всички страни-членки са длъжни да си обявят в TED определени обществени поръчки. Още в началото на годината например Румъния е обявила една обществена поръчка - нашите северни съседи търсят да закупят файлови сървъри. Ето защо Румъния е листната сред останалите обявили поръчки държави по азбучен ред. България все още не е листната, но това не е притеснително - просто все още нашата администрация не е обявила поръчка, чийто параметри да изискват вписване в TED.

Прагът и характера на поръчките, които задължително се обявяват в TED, е описан в Директивите, а така също и в нашия ЗОП - Закона за обществени поръчки.

Смисълът на съществуването на този сайт TED е даването на он-лайн достъп до всички покани за оферти, до информацията за възложените поръчки и останалата важна информация. Фактът, че TED вече е и на български, е голямо улеснение за българския бизнес, който редовно следеше и досега търговете в своята област. От момента на членството се надяваме, че повече наши фирми ще участват в големи тръжни процедури на европейско ниво, стига да са достатъчно конкурентоспособни.

Надяваме се, че с посредничеството на Портал ЕВРОПА този процес ще бъде още по-лесен за българския бизнес, а така също и за обществеността, която редовно ще може да прави справки за изпълнителите на важни обществени поръчки в ЕС, от които зависи повишаването на нивото на живот в Съюза. Интересен щрих е, че за потребителите на TED се предлагат и специални персонализирани услуги - например съобщения по електронната поща, RSS фиидове, както и списъци с клипинги.

Портал ЕВРОПА не само ви дава линк към сайта на TED, но и се ангажира редовно да информира под формата на новини и анализи за по-интересните поръчки.

Що се отнася до изискванията към обществените поръчки, които трябва да бъдат изпращани от страна на възложителя до ЕК, то там най-важен е прагът. Праговете са различни за различния тип възложители - държавни институции, публични предприятия и концесионери или търговци. Видовете поръчки също са от значение: те биват доставки, услуги и строителство - както подробно са изброени с последните изменения на ЗОП. В раздел 7, чл. 45а са фиксирани и финансовите прагове на обществените поръчки.



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.