Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
19-01-2007

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ В СЪРБИЯ - КОИ СА КОЩУНИЦА И НИКОЛИЧ?

Кои са основните фигури преди парламентарните избори в Сърбия на 21 януари?

В проучванията Сръбската радикална партия и прозападната Демократическа партия са почти на изравнени позиции, а формацията на премиера Воислав Кощуница е на трето място. Социологическите проучвания показват, че ултранационалистическата Сръбска радикална партия и прозападната Демократическа партия са почти на изравнени позиции, а партията на премиера Воислав Кощуница е на трето място.

БТА, цитирана от Netinfo, представя накратко лидерите на основните политически сили, които участват във вота:

Воислав Кощуница (62 г.), Демократическа партия на Сърбия

Отиващият си премиер бе малко известен адвокат до 2000 г., когато се изправи срещу бившия лидер на страната Слободан Милошевич и го победи в президентски избори като кандидат на обединения реформистки блок. Той стана премиер през 2004 г., оглавявайки скърпен кабинет на малцинството. Неговите критици казват, че той е загубил реформаторските си акредитиви с националистическата си риторика по отношение на областта Косово и е забавил реформите, за да запази подкрепата в парламента на социалистите на Милошевич.

Томислав Николич (54 г.), Сръбска радикална партия

Николич оглавява Сръбската радикална партия (СРС) от февруари 2003 г., когато официалният й лидер Воислав Шешел се предаде на трибунала на ООН, за да отговаря по обвинения за военни престъпления през 90-те години. Приемникът му измести партийния фокус малко с популистки изявления за бедността и корупцията и с по-меката си линия по националните въпроси. Николич вижда визията на Шешел за Велика Сърбия като дългосрочен проект и казва, че радикалите никога няма да приемат независимост за Косово, но няма да поведат Сърбия на война за това.

Божидар Джелич (41 г.), Демократическа партия

Джелич, образован на Запад икономист, се завърна в Сърбия малко след като реформаторите свалиха от власт Милошевич през 2000 г. Той бе финансов министър по времето на покойния реформистки премиер Зоран Джинджич (който стана жертва на покушение през 2003 г.), а след това отиде в бизнеса. Президентът Борис Тадич, лидер на Демократическата партия, лансира Джелич като наследник на Джинджич. Той е прозападен експерт, който може да развие икономиката и да постави Сърбия на бърза писта към ЕС.

Младжан Динкич (42 г.), Г17 плюс

Финансов министър в правителството на Кощуница, той представя себе си като технократ, фокусиран върху развитието и пазарните реформи. Неговите критици го винят за високата безработица и бедност, а имиджът му пострада от продължилата сага с неговата оставка в края на миналата година.

Ивица Дачич (41 г.), Социалистическа партия на Сърбия

Избран през декември за лидер на някога могъщата Социалистическа партия на Сърбия, наследявайки Милошевич, който почина в затвора на трибунала в Хага през март м.г. Той се придържа към риториката, която доведе Сърбия до години на изолация и бедност през 90-те години.

Чедомир Йованович (35 г.), Либералнодемократическа партия

Бе студентски лидер по време на протестите за свалянето на Милошевич и вицепремиер след убийството на Джинджич. Той е единственият политик, който казва, че Сърбия ще бъде по-добре без Косово. Критикува както Кощуница, така и демократите, че разчитат на националистическия вот и правят компромиси с реформите.



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.