Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
06-07-2007

ГЛОБАЛНИЯТ ФОРУМ ЗА МИГРАЦИЯ И РАЗВИТИЕ СЕ СЪБИРА В БРЮКСЕЛ

Първата среща на Глобалния форум за миграция и развитие ще се състои от 9 до 11 юли в Брюксел.

Дискусиите на правителствено равнище ще бъдат предшествани от среща на представители на гражданското общество, които ще се проведат през първия ден на форума. С това се дава началото на нов глобален процес, чиято цел е да се популяризира положителният ефект, който миграцията оказва върху развитието, както и обратното: позитивното влияние на развитието върху миграцията. Целта на брюкселските дискусии е да се приеме по-активен подход в политиката по миграцията и развитието, да се идентифицират нови средства за това и да се обменят ноу-хау и добри, иновативни практики.
 
Междувременно European Voice съобщи днес, че в ЕС обмислят създаване на механизъм за солидарност за подпомагане на по-малките страни-членки, изправени пред големия наплив от потенциални имигранти от Африка. Идеята за преразпределяне на имигранти бе дискутирана от посланиците на страните-членки в ЕС. Тя последва призива на Малта и други страни да приемат имигранти, които са спасени в Средиземно море. Вътрешният министър на Германия Волфганг Шойбле заяви, че най-добрата опция ще бъде приемането на клауза за солидарност със страни като Малта. 

В друпа публикация пак с днешна дата американският вестник "Интернешънъл хералд трибюн" се спира на масовата емиграция от Източна Европа към западната част на континента. Квалифицираните работници напускат Източна Европа на тълпи, пише вестникът, цитиран от БТА. Авторът Джуди Демпси припомня, че осем източноевропейски страни се присъединиха към Европейския съюз преди три години. Оттогава инженери и архитекти, медицински сестри и компютърни специалисти напускат на тълпи, в търсене на по-добро заплащане и възможности в Западна Европа, цитира тя публикуван вчера доклад на Виенския институт за международни икономически изследвания.

Демпси отбелязва, че в резултат недостигът на работна ръка е станал толкова остър в няколко източноевропейски държави, особено в Полша, че в опит да запълнят дупките те издават специални разрешителни за работа на граждани на Украйна, Беларус, Узбекистан и Таджикистан. Миналия месец служители на полското министерство на труда и социалната политика дори са посетили Индия и Китай, за да набират млади квалифицирани служители. Те са предприели тези пътувания след нееднократни оплаквания до правителството от компании в областта на електрониката, технологиите и строителството, че не могат да намерят достатъчно персонал, дава пример базираният във Виена институт.

Недостигът на работна ръка засяга и една от най-новите страни членки на Европейския съюз - Румъния, която се присъедини през януари, се отбелязва в доклада.



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.