Europe.bg
  Home - News & Events - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
11-07-2007

ЕП ПРИЗОВА ЗА "ЛИБЕРАЛИЗИРАН ЕВРОПЕЙСКИ ЕНЕРГИЕН ПАЗАР, КОЛКОТО Е ВЪЗМОЖНО ПО-СКОРО"

ЕП прие незаконодателен доклад в отговор на мерките за пълната либерализация на вътрешния пазар за електричество и газ, с който призова за прилагане на законодателството от държавите-членки, повече инвестиции в електрическата мрежа и газовите мрежи, преустановяване на регулираните цени и сътрудничество на националните регулатори на ниво ЕС. Според тях прилагането на по-нататъшни мерки за разделяне на собствеността в газовия сектор не трябва да става веднага и за този сектор е необходим специален подход.
 
На 10-ти януари тази година Европейската комисия предложи обширен пакет от мерки за създаване на нова енергийна политика за Европа, с цел борба с промените в климата и увеличаване на енергийната сигурност и конкурентоспособността на ЕС. Пакетът от предложения има за цел създаването на истински вътрешен енергиен пазар и засилването на ефективното регулиране. Докладът от  Alejo Vidal-Quadras (EНП-ЕД, Испания) анализира предложенията на Комисията и съдържа препоръки към Комисията и Съвета за евентуални подобрения.

Докладът споделя становището на Комисията, че няма алтернатива на процеса на либерализация и призовава държавите-членки да гарантират пълното и ефективно транспониране на съществуващите директиви за либерализацията на пазара.
 
Разделяне на собствеността върху преносната инфраструктура
 
Въпреки че депутатите считат, че разделянето на собствеността върху преносната инфраструктура е най-важният инструмент за насърчаването по недискриминационен начин на инвестициите в инфраструктурата, гарантирането на справедливи условия за достъп до мрежата за новите участници на пазара и прозрачността на пазара, те подчертават, че този модел може да не даде решение на всички нерешени въпроси, като например взаимосвързаността на инфраструктурата и точките на претоварване.
 
ЕП признава, че прилагането на по-нататъшни мерки за разделяне на собствеността в газовия сектор не трябва да става веднага и следователно настоятелно призовава за разработване на специални решения, насочени към улесняване функционирането на сектора в процеса на доизграждане на вътрешния пазар на газ, като се отчитат разликите между пазарите нагоре и надолу по веригата.

Според депутатите Комисията трябва да разгледа структурните разлики между газовия електроенергийния сектор  в рамките на ЕС. Те искат от Комисията да представи балансирано предложение, което да осигурява възможност за газовите компании в ЕС да ползват инвестициите в газопроводи и сключването на дългосрочни договори като средство за засилване на позициите им в преговорите с трети страни.
 
Прилагане на законодателството

Членовете на ЕП изразяват загриженост във връзка с големия брой държави-членки, които все още не са въвели в законодателството си Директива 2003/54ЕО и Директива 2003/55/ЕО, и  на тези, които не са успели да ги приложат правилно. Депутатите   призовават държавите-членки незабавно да транспонират и да приложат изцяло тези директиви и приветства инициативата на Комисията за откриване на процедури за нарушение срещу държавите-членки, които не са успели да транспонират или приложат правилно тези директиви.

Необходимост от инвестиции

Членовете на ЕП считат, че има нужда от инвестиции за подобряването на електрическата мрежа и газовите мрежи, с цел гарантиране на сигурността на доставките в ЕС. Докладът настоява за осигуряването на стабилност, съгласуваност и прозрачност на регулаторната рамка, за да се създаде благоприятна инвестиционна среда. Също така е необходимо държавите-членки да улеснят увеличаването на капацитета на мрежата, за да може тя да включи и едно ново масово производство на възобновяеми енергийни източници в континенталната част и офшорните зони.
 
Регулаторни органи
 
Депутатите приветстват предложението на Комисията за засилване на сътрудничеството между националните регулаторни органи на равнище ЕС, чрез организация на ЕС, но в същото време подчертават, че националните регулаторни органи трябва да останат единствения орган, който взема решения, засягащи единствено националния им пазар. „По-голямото сближаване и хармонизация на техните правомощия е от съществено значение за преодоляване на техническите и регулаторни различия, които се явяват като сериозна пречка пред трансграничната търговия и взаимосвързаността на инфраструктурата," се казва в текста. Депутатите изразяват „критично отношение за прекалената намеса от страна на някои правителства в процеса на вземане на решения от националните регулаторни органи, тъй като това накърнява функцията им на независими органи".

Регулирани цени

ЕП настоятелно призовава държавите-членки постепенно да преустановят прилагането на общи регулирани цени, като същевременно гарантират предприемането на подходящи мерки за защита на уязвими потребители.
 
Взаимосвързаност на инфраструктурата

Депутатите приветстват индикативната цел за постигане на 10%-но равнище на взаимосвързаност на инфраструктурата в държавите-членки и призовава държавите-членки да положат повече усилия, включително и чрез засилване на двустранното сътрудничество за премахване на техническите, административни и политически пречки пред завършването на текущите и предстоящи проекти, и по-специално четирите проекта, определени от Комисията като проекти от  европейско значение. Също така те искат по-бързо назначаване на европейски координатори за проекти от европейско значение, при които има проблеми с  изпълнението им.
 
Социален ефект и защита на потребителите

ЕП счита, че е "необходимо да се гарантира доставката на електричество за потребителите, с оглед посрещане на основните нужди и че срещу наличието на енергийна бедност следва да се води борба, като се използват всички налични средства". Депутатите призовават за прилагане на целесъобразни и прозрачни социални мерки, необходими за защита на уязвимите потребители в неравностойно положение, без същевременно да се пречи на съществуването на лоялна конкуренция.
 
В заключение докладът отново изтъква важността от постигането на напълно либерализиран европейски енергиен пазар, колкото е възможно по-скоро, и настоява Комисията да представи своя пакет от допълнителни мерки за вътрешния пазар в края на м. септември 2007 г.



News & Events
Highlights
Analyses
Interviews


 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.