ОЛАФ: ТЪРПЕНИЕТО НА СТРАНИТЕ ЧЛЕНКИ КЪМ БЪЛГАРИЯ СЕ ИЗЧЕРПВА.
В момента ОЛАФ разследва 12 случая, свързани с България, и оценява още 15, каза генералният директор на Европейската служба за борба с измамите пред вестник "Дневник".
Франц-Херман Брюнер, шеф на ОЛАФ каза , че има известни усилия, но "предстои още дълъг път" за да може да бъде отбелязан напредък. Според него усилията на България са започнали много късно и затова има забавяне в резултатите.
В ОЛАФ е установено, че разследването на даден разход на европейски средства в България, отнема твърде дълго време, преди да се задейства институционалната машина на българските власти.
"В разследванията са намесени прекалено много организации следствието, Министерството на вътрешните работи и др. които винаги трябва да работят заедно, а не да са разединени както сега. Тези структурни проблеми са известни не само за нас, но и за българските власти. Те трябва да си направят необходимите изводи за бъдещето и да действат. "
Директорът на ОЛАФ припомни, че все пак това е борба със сложни икономически престъпления и е нужно време за магистратите да се запознаят с тяхната динамика и структура. "Очевидно румънските магистрати са научили урока си по-бързо" каза той пред "Дневник".
Румънците са започнали подготовката си много по-рано от България и са приели правилното разпределение на европейските средства като свой приоритет още преди присъединяването. Според Франц-Херман Брюнер проблем също е и недостатъчното сътрудничество между българските институции.
В момента ОЛАФ разследва 12 случая, свързани с България, и оценява още 15.
Най-често срещаните проблеми в България са свързани с ясните и прозрачни търгове. Според ОЛАФ процедурите за търговете се спазват слабо. Необходимо е да се вземат мерки от съответните власти. Нужни са повече прозрачност и обективност при обществените поръчки.
"Повечето засечени измами започват в много ранен етап на процедурите". Нужен е ясен сигнал от властите, че ако някой се опитва да злоупотребява със сложните процедури при търговете, ще понесе последици.
В България, както и други нови страни членки, има има проблем със съда - "той просто не е достатъчно подготвен да разбере динамиката на този тип престъпления".
Но процесът за научаване на процедурите и принципите за разследване на финансови злоупотреби със средства от ЕС в България трябва да бъде ускорен, тъй като "търпението на страните членки се изчерпва".
По материал на вестник "Дневник"