Europe.bg
  Home - News & Events - Interviews
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Interviews

  • A+
  • A-
23-05-2007

АСТРИД ЛЮЛИНГ: ОЧАКВАМ ПОДКРЕПА ОТ ПОВЕЧЕТО ГРУПИ ЗА ДОКЛАДА МИ”

Преди днешното гласуване в Европейския Парламент на доклада за акцизите върху алкохола, Портал ЕВРОПА се свърза с вносителката му Астрид Люлинг, представител на групата на ЕНП-ЕД от Люксембург.

Въпросът за акцизите върху алкохола е важен в момента за българското общество, но от групата на ПЕС твърдят, че вашия доклад в парламента блокира решаването му. Как мислите ще се съгласят ли страните- членки и ЕК с вашите предложения?

Както знаете първо Европейския парламент трябва да гласува доклада ми днес по обяд, а аз все още не знам дали ще имам мнозинство за доклада ми. Съветът на министрите в момента е блокиран, а те трябва да вземат решение единодушно. Те не могат да се споразумеят дори за повишаването на акцизите с 4.5%, което мислехме, че ще е добре за България. Мисля, че трябва да намерим начин за излизане от този проблем и моето предложение е вариант за постигането му. Защото ние предлагаме премахването на минималните такси и всяка страна да прецени сама какви да са те. Но ние предлагаме Кодекс за поведение чрез който да постигнем сходство между страните. Този кодекс не изисква да бъде приет с единодушие.

А мислите ли, че други групи в парламента ще подкрепят предложението ви?

Да, повечето от либералите ще ни подкрепят с изключение на някои представители на скандинавските страни, нашата група ще го подкрепи както и центристите и десните партии. Това поне показаха дебатите от вчера вечерта.

Защо мислите групата на ПЕС успя да отложи дебатите и предлага друго решение.

Аз не знам какво мислят те, но това което те предлагат не е постижимо. Първо предложението им ще се отрази зле на новите страни-членки. Много е сложно, а освен това те трябва да получат мнозинство в Съвета, а това е невъзможно. Освен това те искат автоматично увеличаване на акцизите, когато инфлацията се вдигне с 0.5% без да има консултации с парламента или страните-членки. Това е нелепо.

Отлагането на дебатите беше ли само заради българските представители в групата на ПЕС, които все пак не са твърде много или това е общата идея на социалистите?

Докладът бе отложен за след изборите заради групата на социалистите и те успяха. Ние трябваше да го разгледаме на 9 май в Брюксел, но те успяха да премахнат доклада ми от програмата, защото не искаха да покажат какво възнамеряват да правят преди да са минали изборите в България.

Само заради българските избори ли беше?

Да само заради изборите защото не искаха българите да гласуват за моя доклад и против техните поправки.

Възможно ли е въобще да се направи изключение за една отделна страна? Това би ли могло да бъде прието от Съвета на министрите или от страните-членки.

Тази поправка е просто за замазване на очите. Те искат да накарат хората да вярват, че това ще бъде в тяхна полза. Това което казват е, че малките семейни дистилационни трябва да получат изключение за количествата, произвеждани за лична консумация. Но това не може да мине защото има семейни казани и в други от страните-членки. Така че няма да бъде прието изключение само за България. Освен това тези количества няма начин да бъдат контролирани. Освен това хората, които купуват алкохол ще продължават да търсят начин за избягването на високите акцизи.

Мислите ли че Съветът ще се съгласи с вашия доклад, ако бъде приет от Парламента?

Не знам какво ще направят. Комисията не е съгласна. Но във всички случаи от парламента зависи да предложи разрешение и ние предлагаме изход от ситуацията.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.