Europe.bg
  Home - Library - Bulgaria-destined funds
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Library / Bulgaria-destined funds

RSS
  • A+
  • A-
07-06-2009

За математиката и хората - (математически анализ по Стайнбек)

Портал ЕВРОПА ви представя тематичен коментар на екип на “АВП Консулт” ООД.

Има социални строеве изградени основно върху вярата (идеологията), има и такива изградени върху цифрите. Първите, нека условно ги наречем „А”, се градят от обществени маси със сравнително ниска степен на информираност или с висока степен на зависимост, вторите, условно „В” се оформят около общи принципи и правила определящи механизма за функциониране на държавата. И в двата случая има водачи; в първия – самопровъзгласили се или издигнати чрез митологизиране, или чрез налагане, във втория – чрез изборен процес за определяне на най-добър лидер (управляващ). Във всеки един от моделите числата са индикатора за управление и основен инструмент за анализ и моделиране на действителността. Разликата е, че докато в строй „А” математиката, като аналитичен инструмент, се ползва от много тесен кръг хора, то в строй „В” относително високата степен на информираност позволява на по-широк кръг от анализатори да боравят с данните.

Да допуснем, че в България работи управленски модел „В”. Във времена на световна финансова криза всеки наличен ресурс е застрахователна сума срещу икономически провал. Да допуснем, че данните от статистиката за изпълнението на Държавния бюджет са коректни. Да допуснем, че на микро ниво всичко е почти розово, че имаме стабилна икономика, между фирмената задлъжнялост не е атомен взрив и повечето от икономическите субекти имат положителен финансов резултат. Да допуснем, че адекватно усвояваме предоставените ни от ЕС средства, така както внасяме своята членска вноска. Ако тези допускания са верни, то не би трябвало да има напрежение в преобладаващата част от населението (хората), което е в основата на всички тези данни. Тъй-като последното, т.е. напрежението, е факт, то нека преразгледаме някои от допусканията.

В България се предполага функционирането на управленски модел „В”, но поради факта, че за добрата му работа е необходимо наличието на лидери с висок морал и чувство за чест, както и свободно движение на информацията трябва да се анализира средата. Сега нека погледнем данните! Това са водещите новини на интернет страницата на най-големия коалиционен партньор в настоящия момент:

голям размер

Първото усещане е за опит за митологизиране на личността на въпросния лидер и желанието за налагането му, което е нелогично при откровено несправяне с управлението на България. На второ място е информацията. Странно е, че интернет страницата на политическа партия с капитал от няколко милиона може да се актуализира по-често от страниците на управлявани от представители на тази партия Оперативни Програми с милиарден бюджет.

Сега нека погледнем тази таблица, която за разлика от всичко казано дотук, не може да се ограничи като допускане, поради наличието на независим външен контрол в лицето на ЕК, която финансира фондовете. Фактите са:

голям размер

От седем оперативни програми единствено и само ОП «Административен Капацитет» може да претендира за истинност на допускането за добра усвояемост на европейски средства.

Допускането за добра микроикономическа среда не обяснява почти нулевата степен на усвояемост на средства. Доверявайки се на основните икономически принципи, а именно желанието на икономическите агенти да минимизират разходите и оптимизират приходите, надали има предприятие, което би загърбило възможността за безвъзмездна помощ, от което следва, че управлението на ОП «Конкурентноспособност» куца с двата крака. Ако управлението на ОП е неадекватно, то значи, че и МИЕ има мениджърски проблем, което разколебава допускането за добра икономическа среда.

Аналогичен анализ може да се направи и за другите оперативни програми.

Допускането за бюджета няма да бъде коментирано поради липса на независима информация.

От краткия анализ се установява, че България се нуждае от много по-добро УПРАВЛЕНИЕ, за да не се налага хората на тази страна да слушат в олигофреничен захлас обещания за по-добро бъдеще, докато бавно ги умъртвяват икономически, интелектуално и емоционално!

Текстът е специално предоставен на Портал ЕВРОПА от Ангел Апостолов, управител на компанията. 



 
Заедно
Interviews
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.