Europe.bg
  Home - European Parliament 2007 - EP News
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

European Parliament 2007 / EP News

  • A+
  • A-
28-11-2007

ЕВРОДЕПУТАТЪТ БИЛЯНА РАЕВА ОТПРАВИ ПИТАНЕ КЪМ ЕВРОКОМИСАРЯ ПО ЕКОЛОГИЯТА ЗА ВЪГЛЕРОДНИЯ ДИОКСИД

Биляна Раева отправи питане към комисар Димас за редуцираните български квоти за емисиите въглероден диоксид.

Официално питане в Европейския парламент към комисаря по околната среда Ставрос Димас по въпроса за редуцираните квоти за емисиите въглероден диоксит отправи Биляна Раева, член на Европейския парламент от Групата на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ). Питането влезе в програмата на ЕП за заседанието на 10-13 декември 2007 г.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА: БСК НАСТОЯВА БИЗНЕСЪТ ДА РАЗРАБОТИ ПРИНЦИПИТЕ ЗА РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА КВОТИТЕ НА ЕМИСИИ НА СО2 ПО СЕКТОРИ И ПРЕДПРИЯТИЯ

Биляна Раева единствена досега от българските депутати в ЕП подкрепи позицията на българския бизнес, която бе депозирана на вниманието на всички наши представители в Европейския парламент миналата седмица. В позицията си, бизнесът се опасява, че ако проблемът не бъде решен, голяма част от българската индустрия ще бъде поставена в изключително тежка ситуация и не е изключено да се стигне до увеличаване на вноса от трети страни, които не прилагат изискванията на Протокола от Киото, като Китай и някои съседни на България държави. Според позицията на БСК, изпратена до българските депутати в ЕП, причините за възникналия конфликт с отпуснатите емисии е недоброто качество на Националния план за разпределение на емисии на парникови газове, депозиран в Брюксел. Решението на ЕК било спорно поне поради две причини - позоваването на нереалистичната прогноза за ръста на българския БВП в следващия 5-годишен период, направена от Атинския университет – 5.2%, след като последната прогноза на Главна дирекция „Финанси” на ЕК е за ръст от 6.1%, а българската прогноза е за не по-малко от 6.9%  и невзимането под внимание на спирането на два от блоковете на АЕЦ „Козлодуй”, както и задължителни мерки по директиви на ЕС за намаляване на сярата в горивата и димните газове от ТЕЦ, което увеличава производството на енергия и емисиите от други източници, генериращи големи количества СО2.

На 14 ноември 2007 г. Биляна Раева подкрепи писмо до Европейската комисия, в което европейски депутати от Чехия, Естония, Латвия, Унгария, Литва, Полша, Словакия и Малта заявяват позициите си за преразглеждане на квотите за емисиите въглероден диоксит, установени от Европейската комисия за периода 2008-2012 г. В писмото, отправено до председателя на Европейската комисия Жозе Барозу и комисаря по околната среда Ставрос Димас, те припомнят започнатия съдебен процес пред Съда на Европейските общности в Люксембург по повод намалените емисии на въглероден диоксит. "България е сериозно засегната от решението на Европейската комисия и заради това подкрепям писмото за преразглеждане на отпуснатите квоти", каза тогава Раева по повод на включването си в инициативата.



 
Заедно
Highlights
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
2009: Election
 
 
 
    More 
Radio broadcasts
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Analyses
 
 
 
    More 
News
 
 
 
    More 
News & Events
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Tenders
 
 
 
    More 
Analyses
 
 
 
    More 
Interactive
 
 
 
    More 
Events
 
 
 
    More 
European Parliament
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.