Europe.bg
  Home - European Parliament 2007 - EP News
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

European Parliament 2007 / EP News

  • A+
  • A-
17-01-2010

Евродепутатът Мария Неделчева разговаря с бъдещия еврокомисар по земеделието Дачиан Чолош

Тенденцията е към изравняване за директните земеделски плащания за старите и новоприсъединилите се държави-членки към ЕС.

Това се разбра от изказването на румънския кандидат за еврокомисар с ресор “Земеделие” Дачиан Чолош (ЕНП) по време на изслушването му в Комисията по земеделие и развитие на селските райони в ЕП.

Чолош направи този коментар в отговор на въпроси на евродепутата Мария Неделчева (ЕНП-ГЕРБ), която – както читателите на Портал ЕВРОПА вече знаят – е единственият български член на земеделската комисия в ЕП.

На въпрос на Мария Неделчева както ще направи за премахване на разликата във финансирането на агро-сектора за старите и за новите държави-членки, Дачиан Чолош каза, че историческият подход, използван в селскостопанската реформа от 2003-та година за определяне нивата на директно подпомагане губи своята надеждност.

В прессъобщение от екипа на Мария Неделчева се припомня, че новоприетите страни-членки получават в пъти по-малко директни плащания от старите. “Добрата новина е, че Дачиан Чолош даде ясна заявка за изравняване на нивата  и за по-справедливо разпределение за финансиране на развитието на селските райони” – пише в съобщението.

Мария Неделчева попита Чолош какво е мнението му по въпроса за частично или пълно запазване на плащания, обвързани с производството за чувствителни земеделски продукти като тютюна и как приема искането на някои държави-членки, включително България, за запазване до 2013 година на помощта за тютюнопроизводството.

Според съобщението от екипа на Мария Неделчева, Дачиан Чолош, използвайки езика на дипломацията, е дал ясен знак, че като бъдещ еврокомисар ще подкрепи системите за национални плащания, които могат да бъдат използвани.

“Това отговаря напълно на желанието на българската държава, за което се бори Мария Неделчева”. Цитирана в прессъобщението на своя екип, тя коментира, че няма как да се възстановят директните плащания, защото сме загубили всякакъв шанс, но това, което искаме, е да ни бъде позволено до 2013 г. да прилагаме схемата за национални доплащания, която да запази нивата на субсидиране от преди 2010 г.

Чолош даде гаранция, че през тази година ще организира всеобща обществена консултация с държавите-членки и ЕП и ще направи всичко възможно преди края на годината да има становище на Комисията по земеделие по аспектите на Общата селскостопанска политика за следващия период 2013-2020, а през 2011 да се предложат законодателните текстове.

Впечатлен от компетентните въпроси на българския евродепутат Мария Неделчева, бъдещия комисар по земеделие и развитие на селските райони веднага след изслушването се срещна с нея. Прессъобщението заключава, че предстои интензивна съвместна дейност между двамата.

Още за изслушването на Дачиан Чолош вижте ТУК. 



 
Заедно
Highlights
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
2009: Election
 
 
 
    More 
Radio broadcasts
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Analyses
 
 
 
    More 
News
 
 
 
    More 
News & Events
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Tenders
 
 
 
    More 
Analyses
 
 
 
    More 
Interactive
 
 
 
    More 
Events
 
 
 
    More 
European Parliament
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.