Europe.bg
  Home - European Parliament - European Parliament
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

European Parliament / European Parliament

  • A+
  • A-
05-03-2008

ПРЕДИШНИТЕ ИЗБОРИ ЗА ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ

Между 10 и 13 юни 2004 г. над 340 милиона европейски граждани от 25 страни-членки на ЕС бяха призовани пред урните да изберат свои представители в Европейския парламент. За 10 от тези 25 държави това беше първи евровот. Това събитие остана в историята като най-мащабните транснационални директни избори в историята. Тези избори ще се запомнят и с още два факта - изключително високият брой листи и кандидати, както и рекордно ниската избирателна активност.

В книгата си "Европейските избори след Източното разширяване" авторът Томас Шнайдер от Манхаймския Център за европейски социални изследвания (MZES) прави извода, че медийното отразяване на изборите за ЕП е имало тенденция да бъде с национална насоченост, т.е. че местните проблеми все още предопределят партийния избор. Според изследването, осъществено благодарение на Шеста рамкова програма на ЕС, мотивацията да се гласува за радикални крайнодесни партии също така е била предизвикана от "прагматични съображения", свързани с вътрешната политика в отделните страни-членки на ЕС. Според авторите на книгата разширяването на ЕС е довело до спад в степента на доверие между хората. Проучването говори не за единен "европейски електорат", а за различни електорати, главно сравнявайки резултатите от изборите в 15-е "стари" с тези в 10-е "нови" страни-членки.

Какво показва статистиката? Средната активност в ЕС на евро-изборите през 2004 г. е 45.6%. Белгия и Люксембург отчитат електорална активност около 90%. Висока също така е била активността в Малта - 82.37, в Италия - 73.1% и др. Висока е активността и в Кипър - над 71%, но там гласуването е задължително. Същевременно най-малко избиратели са гласували в Словакия - 16%, Полша - 20%, Естония - 26 на сто...

Общо за ЕС, в сравнение с 1979 г. (когато активността е била 63 на сто) се наблюдава плавно намаляване на броя на гласуващите за представители в Европейския парламент. През 1999 г. електоралната активност е била 29.8%, през 1994 - 56.8%, през 1989 - 58.5%, а през 1984 - 61 на сто.

Що се отнася до новоприетите държави, то общата избирателна активност на евровота през 2004 г. в 10-е беше средно 26.9%.

Ето синтезирано някои особености в организацията на европейските избори в други страни-членки, свързани с принципа на отседналостта, който предизвика оживени дебати в България около приемането на закона за евровота: ако един европейски гражданин иска да избере евродепутат от холандската национална листа, той трябва да задължително живее в Холандия. Иначе всички холандски граждани - включително живеещите в чужбина, имат право да изберат свой сънародник за евродепутат. Подобно е положението във Финландия. Ако на нейна територия друг европейски гражданин иска да гласува с финландската листа, трябва да докаже, че е живял в страната поне 51 дни преди датата на изборите. Ако пък ирландски гражданин живее извън територията на страната, той няма право да гласува нито на европейски, нито на местни, нито на парламентарни избори. Обратен е случаят в Дания - дори живеещите извън територията на родината си датчани имат право да избират евродепутати от датската листа. Те обаче нямат право да участват в национални избори. Полските граждани, живеещи в чужбина, имат право да избират полски евродепутати, но само за листата във Варшава - това значи, че ако сте от Краков и следвате във Великобритания, можете да гласувате в полското посолство в Лондон - но само за депутатите, които са в листата на столицата.

Вижте ТУК проучването на Портал ЕВРОПА за начина, по който 10-е страни-членки на ЕС, присъединили се през 2004 г., избираха своите евродепутати. 

Освен ние, и северните ни съседи трябва тази година да избират свои представители в ЕП за първи път. Румънските власти обаче отмениха първоначално насрочените за 13 май първи евроизбори. Вероятно вотът ще се състои наесен.



European Parliament
Committees


 
Заедно
Highlights
 
 
 
    More 
Tenders
 
 
 
    More 
EP News
 
 
 
    More 
European Parliament
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.