Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
14-12-2007

ЕВРОПЕЙСКИТЕ ЛИДЕРИ ОБСЪЖДАТ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА НА ГЛОБАЛИЗАЦИЯТА

Държавните и правителствени лидери на 27-те държави-членки определят глобализацията повече "като източник на възможности, отколкото като заплаха", се казва в проектодекларацията на Европейския съвет, цитирана от EUobserver. В документа се подчертава, че "по-големият търговски поток и икономически подем повишават просперитета, променят начина на живот на европейците и спомагат за борбата с бедността".

 Глобализацията стана тема на дебатите на Европейския съвет след разрешаването на конституционната криза с подписването на Договора за реформа на ЕС. Замисълът на документа е да се подчертаят икономическите предимства и потенциал на ЕС да се възползва максимално от тях. EUobserver цитира британския премиер Гордън Браун, който не уважи подписването на Лисабонския договор. Според него добре управляваната глобализация е "сила завинаги".

Декларацията отразява "философията на либералната икономика, изразявана от Лондон", коментира авторитетното издание. В проектодокумента се подчертава, че ЕС се основава на свободната търговия и откритост, като способи за развитие на икономиката и заетостта " не само на ЕС, но и на неговите партньори".

Декларацията има подкрепата на новите държави-членки на ЕС. "Ние почувствахме ефекта на глобализацията, която погрешно бе приписана на разширяването. Тя няма да изчезне просто така, затова ЕС трябва да се възползва максимално от нея", казва анонимен дипломат, цитиран от изданието.

Противник на част от постановките е Франция. Още по време на обсъждането на Лисабонския договор президентът Саркози настояваше да отпадне текста, че съюзът е основан „на свободна пазарна конкуренция". Предложението му беше отхвърлено.

Париж настоява, че за европейския бизнес важат по-строги социални и екологични изисквания, а за останалите държави - други. "Нека да не бъдем наивни - трябва да настояваме за реципрочност", настоя Саркози.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.