Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
15-12-2007

КОМЕНТАРИ ПО ПРЕДЛОЖЕНИЯТА ЗА БЪДЕЩЕТО НА КОСОВО

ЕС е длъжен да предложи компенсации на Сърбия, заради очакваната вълна от бежанци, които вероятно ще поискат да напуснат Касово, когато то се отдели.

Това каза в интервю за Портал ЕВРОПА председателката на Международния център за изследване на малцинствата и междукултурните взаимодействия Антонина Желязкова.

 


Според нея офертата на ЕС е много щедра, но изключително трудно е да се намери политик, където и да е било по света, който би се отказал доброволно от национална територия". Антропологът очаква ЕС да присъедини Сърбия и Хърватия като двойка, за да даде добър знак за разширяването към Западните Балкани.

Пълния текст на интервюто с Антонина Желязкова вижте тук.

Припомняме, че според евродепутата - социалист Кристиян Вигенин "и сърби, и косовари имат общ интерес да не се постигне споразумение".  По думите на Вигенин "ако има споразумение, очевидно Косово трябва да направи някакви отстъпки; и обратно: Сърбия трябва да признае, че Косово на практика е извън нейния контрол".

От своя страна колегата му в ЕП Метин Казак /АЛДЕ- ДПС/ смята, че при постигането на компромис по независимостта на Косово "правата на гражданите за самоопределение трябва да са на първо място, да бъдат зачетени приоритетно . Друг е въпросът, че както е известно този специфичен регион има изключително тежко историческо наследство: ще повторя, че един взаимно приемлив вариант за уреждане на това състояние е за предпочитане,", поясни Казак.

Припомняме, че Председателството на ЕС обяви, че е взело политическо решение да изпрати в Косово голяма мисия - гражданска и в подкрепа на полицията, но не отвори въпрос за независимост на тази територия.

Междувременно сръбският премиер Воислав Кощуница определи като "неприемливо" и "обидно" предложението на ЕС да ускори приемането на Сърбия в Европа, ако тя се откаже от Косово, съобщава "Бета", цитирана от БГНЕС. Сръбският премиер посочи, че парламентът на Сърбия трябва да се произнесе по заключенията на ЕС след дебата за Косово в СС на ООН, предвиден за 19 декември, когато сръбските преговарящи предадат на сръбския парламент доклада си за преговорите.


КОМЕНТАР: “Генерал Анцайгер” –  Решението на ЕС да изпрати своя мисия в Косово може да постави съюза в “сива зона”, пише в коментар в германското електронно издание “Генерал Анцайгер” журналистът Юрген Рамиг. По думите на автора все още не е ясно, дали изпращането на 1 800 полицаи и специалисти в Косово, които ще имат за задача да съдействат за изграждане на местната администрация и правораздавателна система, ще бъде под мандата на резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН. Опасенията за успеха на мисията се подхранват според Рамиг и от факта, че страни като Испания, Румъния, Кипър и Словакия не приемат с особено задоволство предложението за признаването на Косово. За разлика от тях България предпочита да заеме изчаквателна позиция докато се стигне до постановяването на окончателна “присъда”, отбелязва още Рамиг. (по "Фокус")



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.