Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
12-02-2009

ЕК за докладите за България и Румъния (Обзор)

Говорителят на Европейската комисия Йоханес Лайтенбергер заяви да пресконференцията при представянето на докладите за България и Румъния, че българското правителство не е лобирало за промяна на тона и съдържанието на доклада.

 

От ЕК не изключват възможност преди лятото да бъдат публикувани специални доклади за усвояването на еврофондовете в България и Румъния.

 „Това са доклади в рамките на механизма за сътрудничество и е нормално ние да работим в рамките на това сътрудничество с двете страни. Ние получаваме информация от тях. В крайна сметка обаче докладите са на Европейската комисия и тя преценява какво да има в текста", заяви Лайтенбергер.

„Необходимо е да има сътрудничество, но не става дума за преговори за текста на докладите", добави той в отговор на журналистически въпрос.

Лайтенбергер отказа да коментира предишна своя реплика за продължаването на писане на доклади и след лятото на тази година. „Ние имахме работна програма, приета с влизането на двете страни в ЕС. Докладите показват състоянието на нещата по съответните показатели и приближаването към целите. Докладите показват, че някои цели са постигнати, а други не. Пълният доклад, който ще излезе през лятото, ще покаже дали е необходимо продължаване на Механизма за сътрудничество и наблюдение.

В началото на пресконференцията Лайтенбергер направи кратък преглед на докладите за двете страни, като отчете постигнатия напредък от България в някои насоки, но подчерта, че предприетите реформи трябва да се реализират чрез съдебни дела и присъди срещу корупцията по високите етажи и организираната престъпност.

България трябва да докаже, че е въвела реални мерки срещу организираната престъпност и трябва да представи конкретни случаи на присъди, за да се докаже, че правовата система функционира, коментираха говорителите на ЕК.

Трябва да се вземат мерки за по-голяма прозрачност включително и мерки за избягване на придобити по престъпен начин ползи.

Трябва да се отдели повече внимание на изграждането на прозрачни и подлежащи на отчет отношения между ДАНС и Министерство на вътрешните работи във връзка напр. с използването на специални разузнавателни средства, с обхвата на парламентарния контрол върху ДАНС и с разширяването на правомощията на разследващите полицейски части...

За да докаже, че е налице системна и необратима промяна, България трябва да покаже, че е създала самостоятелно функционираща и стабилна съдебна система, която е в състояние да разкрива и наказва конфликта на интереси, корупцията и организираната престъпност, и да опазва върховенството на закона.

По отношение на Румъния бе отчетен известен спад на реформите. Бяха посочени добрите действия на агенцията за борба с корупцията и агенцията за национален интегритет, но като отстъпление от реформите бе отчетена отрицателната намеса на румънския парламент в борбата с корупцията.

Говорителите на ЕК Йоханес Лайтенбергер и Марк Грей подчертаха, че тези междинни доклади не се занимават с проблемите на европейското финансиране за България и Румъния. В отговор на въпрос дали спирането на средствата за България е дало тласък на правителствените усилия за реформи, Лайтенбергер заяви, че спирането на финансирането е само в области, в които са отбелязани проблеми и не се използва като средство за натиск. ОТ ЕК обаче не се ангажираха да коментират дали доклади за изразходването на еврофондовете няма да се появят преди юли. 

От пресконференцията остана усещането, че този път София се е справила по-добре от Букурещ, коментира в репортажа си по темата в-к "Дневник". Двамата говорители на ЕК неколкократно посочиха, че докладът за правосъдието и вътрешния ред нямат нищо общо със замразяването на фондовете, но въпреки това те намекнаха, че може да се прави връзка между строгите финансови санкции, наложени на България, и демонстрираните по-добри резултати в последните шест месеца, допълва "Дневник". 



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.