Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
07-04-2010

Димитрис Друцас: Македония трябва да разреши спора относно името си

Дипломатическият представител на ЕС в Македония Ерван Фуере във вторник призова Скопие да ускори разрешаването на 19 годишния спор с Гърция, заради името на държавата, съобщава „Еурактив". Скорошните изказвания на представител на гръцкото правителство бяха предадени, може би погрешно, от западните медии като „предложение".

Във вторник Министерството на външните работи на Македония отказа да коментира изказванията на гръцкия заместник външен министър Димитрис Друцас, който заявява, че Атина ще приеме името „Северна Македония" с цел прекратяване на спора, който обърква преговорите на балканската държава за членство в ЕС.

Въпреки това Друцас добави, че името „Северна Македония" трябва да бъде използвано в „отношенията на Скопие с всеки" и по-този начин изключва идеята за име „за вътрешна употреба".

Според информация от дипломатически източници, посредникът на ООН Матю Нимиц е предложил името „Република Македония" да остане за вътрешна употреба, а „Република Северна Македония" да бъде използвано в международните отношения.

Също така според компромисното му предложение в паспортите на македонските граждани на английски език трябва да бъде изписано само „Република Македония", а не „Република Северна Македония".

Подобна двойна употреба ще помогне на Скопие да не променя конституцията си, тъй като правителството на македонския премиер Никола Груевски отказва да прави конституционни промени и заплашва да проведе референдум по въпроса.

Друцас категорично отхвърля всеки намек за „двойна употреба" и настоява за формулата „erga omnes" (бел. ред. - „по отношение на всички"), т.е име за международна употреба, което законно описва задълженията и правата си към всички.

Попитан от журналисти дали ще е нужна промяна в македонската конституция, гръцкият дипломат подчерта: „Решението, за което ще се съгласим трябва да бъде въведено изцяло и универсално. Ако въвеждането му означава промяна в конституцията, тогава това тя ще се промени".

Ако премиерът Никола Груевски откаже гръцкото предложение ще трябва да обясни на народа си „защо отнема правото им на европейска перспектива", предупреди Друцас.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.