Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
26-06-2006

БУЛАТОМ ИСКА ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ НА РЕШЕНИЕТО ЗА КОЗЛОДУЙ

Преразглеждане на решението за затваряне на блокове 3 и 4 на АЕЦ, както и подновяване дискусията по ранното затварянето на блоковете поискаха от БУЛАТОМ, съобщава News.bg.

Мотивите на организацията на фирмите, работещи в ядрената индустрия в България, са съществуващите противоречия между решението за предсрочното затваряне на блокове 3 и 4 в АЕЦ “Козлодуй” и предоставената информация от международните експерти, както и мненията, изразени от определени политици в ЕС.

От БУЛАТОМ настояват Европейският Съвет и Европейската Комисия да приемат гъвкав и отворен подход, отчитайки интересите на потърпевшите страни в региона.

Неправителствената организация цитира доклада на Международната агенция за атомна енергия МААЕ след нейната проверка от 2002 година, която констатира, че „По отношение на блокове 3 и 4 основните функции за безопасност са подобрени до ниво или в някои случаи превишават нивото, което отговаря на първоначалните препоръки на МААЕ”. От БУЛАТОМ цитират и Партньорската проверка на Световната асоциация на ядрените оператори (ВАНО) през 2003-та година, чиито експерти заявяват, че през последните години АЕЦ “Козлодуй” е направила изключителни подобрения в съответствие с добрите практики, централата разполага с компетентен и опитен персонал, осигуряващ нейната безопасна и надеждна експлоатация.

Според казаното от ВАНО, блокове 3 и 4 се нареждат сред по-добрата половина на такива блокове по света, коментират от Българския Атомен Форум.

В изявлението си, те припомнят, че на основание на новото състояние на безопасността в блокове 3 и 4 и вземайки предвид всички изисквания на Закона за Безопасно Използване на Ядрената Енергия, Българската Агенция за Ядрено Регулиране е издала нови лицензии на тези блокове – съответно до 2011 и 2013 години.

Според доклад на МААЕ, поискан от Министерството на икономиката в краткосрочен план, затварянето ще окаже влияние не само върху България, но и върху всички страни в Югоизточна Европа, които разчитат на електроенергийни доставки от България.

Докладът, цитиран от БУЛАТОМ, също отчита, че предсрочното затваряне на блокове 3 и 4 в АЕЦ “Козлодуй” в края на 2006 година, ще доведе до цялостна загуба от 575 милиона евро за целия разглеждан период (2001 - 2025), която ще бъде компенсирана от алтернативен внос на енергия. a

БУЛАТОМ определят новите искания на Европейската общност като абсурдни – моментално начало на рязането на съоръженията в 1 и 2 блокове без наличието на достатъчно финансови ресурси и технологии, както и сами да поискаме от Агенцията за ядрено регулиране да отмени действащите лицензи за експлоатация на блокове 3 и 4, съответно до 2011 – 2013 година. Според Европейската Комисия обаче, евентуално повторно отваряне на глава „Енергетика” и постигнатите споразумения, ще доведат до забавяне на членството ни.

Горецитираното изявление е предложено за съгласуване във Форатом – организация на най-големите ядрени фирми в Европа, но нейното Общо събрание го е отхвърлило с мотива, че не могат да се месят във вече взети политически решения.

От БУЛАТОМ коментират в тази връзка, че решението едва ли е политическо, а икономическо и ако това е изгодно за най-големите ядрени фирми в Европа, то не е ясно каква е изгодата за страната ни.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.