Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
03-07-2006

ДЪРЖАВНИ СТРУКТУРИ ПОДПИСАХА ДОКУМЕНТ ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО В БОРБАТА С ПРАНЕТО НА ПАРИ

Прокуратурата, Министерството на финансите и Министерството на вътрешните работи подписаха инструкция за взаимодействие в борбата срещу прането на пари, съобщава „Фокус”.

Министърът на финансите Пламен Орешарски заяви, че инструкцията ще допринесе за по-добро противодействие на прането на пари и постигането на по-добри резултати.

Вътрешният министър Румен Петков обясни, че в споразумението се разписват ясно всички задължения, които имат отговорните институции за противодействие на изпирането на пари. Петков бе категоричен, че инструкцията отговоря на очакванията на европейските ни партньори, а и на нуждата от противодействие на финансирането на терористични организации и престъпни групи.

Главният прокурор Борис Велчев изрази мнение, че критиките на Европейския съюз относно недостатъчната резултатност на борбата срещу изпирането на пари са основателни. Велчев обаче допълни, че подписаният днес документ ще спомогне за постигането на по-добри резултати. Главният прокурор заяви още, че трябва да се противодейства и на финансирането на тероризма.

В същото време директорът на координационната служба на ЕС за борба със злоупотребите Франц Херман Брюнер заяви, че България трябва да изгради функциониращи структури за борба с корупцията до септември.

В интервю за австрийския „Винер Цайтунг” той обяснява, че от София не се очаква до септември всичко да е безупречно, но българите трябва ясно да покажат, че са готови да работят за защита на финансовите интереси на Европейския съюз, съобщава News.bg.

По думите на Брюнер, в Букурещ са осъзнали по-рано необходимостта от незабавни радикални стъпки. ”Румънците събраха екип от млади хора и изградиха изцяло нова система за борба с корупцията. Българите наложиха на вече съществуващи структури нова философия, образуваха комисии и дискутираха по-дълго”, отбелязва Брюнер.

Днес министърът по европейските въпроси Меглена Кунева съобщи, че около 35 % от „екшън-плана” на правителството вече са изпълнени и отчетът вече е изпратен. Очаква се също така МВР да внесе прегледа на Стратегията за антикорупция, който се прави на всеки шест месеца.

Портал ЕВРОПА припомня, че прането на пари и корупцията като част от проблемите на правосъдната ни система, са сред най-критикуваните области от страна на ЕС.

Именно проблемите в правосъдието могат да доведат до налагане на предпазната клауза срещу България, за което се говори и в доклади на експерти от Европейската Комисия.

Натискът от страна на ЕС принуди правителството да приеме план за действие за реформата в съдебната система.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.