Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
13-12-2006

ОЩЕ НЕ Е ЯСНО ДАЛИ ГЕРМАНИЯ ЩЕ ПОИСКА ПРЕДПАЗНИ КЛАУЗИ ЗА БЪЛГАРИЯ

Все още не се знае, дали Германия ще поиска въвеждането на предпазни клаузи за България и Румъния още от началото на членството им.

Това стана ясно по време на срещата на германският канцлер Ангела Меркел с чуждестранни кореспонденти в Берлин, съобщава „Дойче Веле".

Писмото на Ангела Меркел до Барозу по повод на България и Румъния е все още без отговор, научиха чуждестранните журналисти. До средата на месеца и във всички случаи преди срещата на ЕС на върха, която е в края на тази седмица, председателят на Европейската комисия би трябвало да отговори с писмо на Ангела Меркел, в което да даде оценка на България и Румъния за ситуацията в двете области: вътрешен ред и правосъдие. Така най-общо Ангела Меркел представи писмото си преди месец след срещата си с румънския премиер Калин Попеску Търичану. Какво точно обаче е било съдържанието на писмото? По време на пресконференцията с чуждестранните журналисти, акредитирани в Берлин, германският канцлер поясни:

В писмото, което не мога да цитирам точно, защото не е пред мен, припомних, че през есента Европейската комисия се произнесе критично за някои неща в правосъдието и вътрешния ред на двете страни. В самия си доклад Европейската комисия записа още, че иска да наблюдава процеса и да се произнесе още веднъж през март, припомни германскя канцлер и аргументира необходимостта от писмото си така:

Аз посочих обаче, членството на двете страни започва от началото на 2007-ма година и затова Германия иска да има оценката на Европейската комисия още през декември. Иначе от есента до март се получава празнина, минават и три месеца, през които има пълноправно членство, без да е на лице оценка на Европейската комисия за ситуацията в тези страни. Затова аз помолих да имам тази оценка още до края на годината.

Ангела Меркел не уточни, какво точно разбира под понятието "предпазни мерки", за които настояват германските депутати в декларация, приета паралелно с ратификацията на присъединителните договори на България и Румъния. Германскят канцлер изпрати писмото си до Барозу след тази декларация на Бундестага. Не е тайна, че ХДС и най-вече ХСС, чийто лидер е Ангела Меркел настояват за въвеждането на предпазни клаузи в областта на правосъдието и вътрешния ред още от началото на 2007-ма година,т.е. за изключване на България и Румъния от общите правила и решения на съюза в тези две области.

Според социалдемократическата фракция в Бундестага обаче формата на шест месечен мониторинг спрямо двете страни, предложена от Европейската комисия, е достатъчна. По принцип на срещата на върха на ЕС в края на седмицата Германия е в правото си да поиска въвеждането на предпазни клаузи за България и Румъния още от началото на идната година, когато поема председателството. Дали предложението й ще бъде прието е отделен въпрос. Точно за това обаче настояват от ХСС. Така според наблюдатели писмото на германския канцлер е всъщност компромис между партиите, включени в управляващата коалиция, с който топката се прехвърля отново в Брюксел. Не е чудно тогава, че пред чуждестранните журналисти в Берлин Ангела Меркел избягна всякакъв коментар и се ограничи с отговора:

Съвсем ясно ще кажа: очаквам отговора на господин Барозу.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.