Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
13-12-2006

EП ПРИЕ ДОКЛАД ЗА РАЗШИРЯВАНЕТО; ДИРЕКТИВИ ЗА ТВ-РЕКЛАМАТА И ЗА УПОТРЕБАТА НА ХИМИКАЛИ

ЕП прие днес доклад за разширяването на Европейския Съюз. Докладът на Александър Щуб от ЕНП-ЕД, бе приет с 398 гласа "за" и 99 "против".

В документа се посочва, че ЕС в момента е изправен "пред трудности да изпълни задълженията си към страните от Югоизточна Европа" и призовава за серия институционални промени, които да подобрят "интеграционния капацитет".

"Абсорбционният капацитет" означава, европейските институции да могат да работят правилно и демократично след всяко разширяване, да могат да финансират дейностите си и да запазват политическите си цели. Поради тази причина евродепутатите смятат, че ЕС трябва да реши, кои реформи трябва да се приемат при новите разширявания, като се взема предвид влиянието на новите страни върху структурата на съюза. Според доклада Договорът от Ница не предоставя "адекватна основа за бъдещи разширявания".

Депутатите подчертават, че "абсорбционният капацитет" не трябва да бъде разглеждан като нов критерий за кандидатстващите страни, тъй като зависи от ЕС да подобри способността си да приема нови държави и да засилва интеграционния си процес.

По отношение на реформите европейските депутати заключват, че е необходимо приемането на нова система за гласуване с квалифицирано мнозинство в Съвета за да се упрости процеса на взимане на решения, ясно определяне на ценностите, целите и компетенциите на ЕС. По-голяма прозрачност в действията на Съвета, увеличаване на правомощията на националните парламенти за провеждане на проверки и добавяне на клауза, уточняваща как страните-членки могат да напускат ЕС.

Европейските депутати повтарят увереността си, че Конституцията трябва да бъде приета преди изборите за Европейски Парламент през 2009г. Според тях, ако бъде ратифицирана Конституцията, тя ще засили интеграционния капацитет. Депутатите искат договорните промени да се извършат преди следващите европейски избори, за да се избегне забавяне на настоящите преговори - и по-конкретно тези с Хърватия.

Турция

Депутатите отбелязаха заключението на ЕК, че ритъмът на реформите се е забавил и подчертаха, че Турция трябва да ратифицира и да приложи изцяло Протокола от Анкара. Те изразиха надежда, че финландското председателство ще намери решение на настоящия застой и призова Турция да работи по конструктивен начин, за да гарантира пълното прилагане.

Хърватия

Членовете на парламентарната комисия приветстваха напредъка на Хърватия и призоваха да се запази темпото на реформите.

Западни Балкани

Перспективите за членство трябва да се запазят, за да се консолидира мира и благоденствието в региона, но депутатите напомниха на тези държави, че реформите ще определят темпото на интеграцията им в ЕС.

Европейският парламент прие и друго важно решение за съюза- нова законова уредба за използването на химикали - REACH.

С новите закони производителите и търговците на различни продукти, съдържащи химикали, трябва да проверят дали субстанциите, които предлагат на европейския пазар, са безопасни за потребителите.

Евродепутатите с огромно мнозинство гласуваха за законовата мярка, която предвижда регистриране, оценяване и разрешаване употребата на съответния химикал.

529 гласуваха "за", 98 "против" и 24 въздържали се.

Мярката засяга около 30 000 химични съставки в най-различни продукти като коли, компютри, бои. Новата мярка ще влезе поетапно в сила от юни 2007г.

Освен това европейските депутати приеха Директивата за скритата реклама в телевизионните предавания- "Телевизия без граници".

Скритата реклама трябва да се забрани в новинарските, детските програми, както и предаванията, в които се показват препоръки и съвети за зрителите. Страните-членки имат право да я разрешат във филми и сериали, телевизионни и спортни предавания.

Зрителите трябва да бъдат информирани, ако в тези програми има скрита реклама чрез специален сигнал в началото и края на предаването и на всеки 20 минути, решиха още евродепутатите. Този тип реклама ще бъде забранен за тютюневи изделия. Тази забрана трябва да важи и за специфични медицински продукти, които се продават само с рецепта в съответната държава-членка.

ЕП гласува също така да се ограничат рекламните паузи в телевизионните филми (с изключение на сериите, сериалите, забавните програми и документалните филми), детските и новинарските програми до веднъж на всеки 30 мин.

В предложението на Комисията се казва, че страните членки трябва да гарантират, че излъчваните програми не водят до предразсъдъци или дискриминация.

Европейските депутати включиха и други условия като например, че рекламите не трябва да съдържат обиди на основата на пол, увреждане, възраст или сексуална ориентация.

Директивата задължава още държавите-членки да гарантират, че излъчваните програми не съдържат кадри, които биха разстроили сериозно физическото, психологично и морално развитие на малолетните - особено програми с порнография и насилие.

Страните членки трябва да гарантират още постепенното приспособяване на аудио-визуалните услуги към хората, които имат слухови и зрителни увреждания.

Предстои резултатът от гласуването да бъде обсъден от Съвета в началото на следващата година, който след като приеме обща позиция ще върне проектозакона отново в ЕП за гласуване на второ четене. След окончателното приемане от ЕП и Съвета, страните членки ще имат на разположение две години да транспонират новата директива в националните си законодателства.

 



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.