Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
21-12-2006

ПРАВИТЕЛСТВОТО РАЗРЕШИ НА ЕВРОПЕЙЦИТЕ ДА РАБОТЯТ СВОБОДНО В БЪЛГАРИЯ, РЕШЕНИЕТО ЗА НАТУРА 2000 СЕ ОТЛАГА

Граждани на страните от Европейския съюз ще имат правото да работят свободно в България от 1 януари 2007 г., реши Министерският съвет на редовното си заседание, съобщи агенция "Фокус".

Правителството одобри позицията, че страната ни е за цялостното прилагане на общностното право в областта на свободното движение на работници и за създаване на условия за упражняване от страна на гражданите на ЕС на правото им на свободно движение с цел работа.

Като приветства онези държави-членки, които към момента са заели същата позиция, България се надява и останалите европейски страни да се присъединят към нея в кратки срокове, се казва още в позицията, приета от кабинета.

Освен това България ще се присъедини към европейската Конвенцията за лишаване от правото да се управлява МПС от 1 януари 2007 г. Документът ще бъде предложен за ратификация от Народното Събрание. Конвенцията гласи, че ако на шофьор му бъде отнето свидетелството за правоуправление в която и да е страна от ЕС, мярката важи за всяка друга страна - членка на съюза.

Документът включва дефиниции на основните понятия и описва случаите, при които държавата по местоживеене може да откаже да признае валидно лишаването от правото да се управлява МПС. Това са хипотезите на вече изтърпяно наказание в държавата на местонарушението, течащо прилагане на това наказание в държавата по местоживеене или в случаите, когато законодателството на държавата по местоживеене не предвижда подобна мярка при деяние, послужило за основание за отнемането на правото да се управлява МПС, се казва още в приетата конвенция.

Министрите обаче отложиха решението за списъка със защитени зони, които ще бъдат включени от България в европейската екологична мрежа НАТУРА 2000, бе отложено, съобщава Mediapool. Засега не са ясни мотивите за отлагането, нито дали решението се оставя за следващата седмица или за след Нова година.

Кабинетът трябваше да разгледа всички варианти за определяне на терените за НАТУРА 2000, както и всички възражения на областни управители, кметове, инвеститори и собственици на земя, чиито интереси са засегнати от включването на терените им в екомрежата. Екоминистерството бе подготвило и три варианта за местообитанията на птиците - за зони, представляващи 16, 20 и 24 на сто от територията на страната, от което щеше да зависи окончателният процент от българските площи ще бъде включена в НАТУРА 2000.

Разглеждането на списъка за НАТУРА 2000 бе съпроводено от митинг на около 200 души от няколко природозащитни организации, които настояват правителството да приеме вариант за повече защитени зони в екомрежата.

„Заради лоша администрация при проучването, оценката и изготвянето на документации са били изолирани гражданите, областните администрации и общините и на обществени организации. Това е довело до повишаване на напрежението и недоволство сред населението", заяви от своя страна омбудсмана Гиньо Ганев.

Недостатъчната информираност на обществеността е предпоставка за неразбиране на същността и значението на НАТУРА 2000, което води до съпротива на собствениците на земи, попадащи в защитените зони, и инвеститори. Последвалата разяснителна кампания от Министерството на околната среда и водите за същността на екомрежата е закъсняла и не може да компенсира породеното недоверие у значителен брой граждани, смята общественият защитник.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.