Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
29-01-2007

ПРИЯТЕЛИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОНСТИТУЦИЯ СА ПРОТИВ ФУНДАМЕНТАЛНИ ПРОМЕНИ В ДОГОВОРА

Страните, привърженици на европейската конституция, призоваха на петъчната си среща в Мадрид променената версия на договора да не пада под постигнатите компромиси, като в същото време изразиха недоволство от това, че страните, които не са подписали конституцията, не предлагат алтернативни варианти, съобщава Euobserver.

Европейската конституция в момента е „резултат от комплексни и трудни преговори", като отразява „деликатния баланс между различни политически, правни, социални и икономически интереси", посочиха в петък делегатите от 18-те страни, които вече са подписали конституцията плюс Ирландия и Португалия.

Групата посочи, че всяка нова версия на текста трябва да „уважава основното му съдържание и баланс", като признава, че някои промени на конституцията могат да се окажат необходими в следствие на отрицателните вотове във Франция и Холандия.

„Очевидно ние сме наясно, че всяко човешко дело, дори този договор, може да бъде подобрено", заяви Алберто Наваро, испанският министър по европейските въпроси.

„Ако се налага можем да добавим нещо за промяната в климата, имиграцията или енергетиката... Готови сме за това. Но ясното послание от Мадрид е, че предпочитаме да подобрим текста вместо да го орязваме", заяви той.

Никола Шмит, европейският министър на Люксембург, който е съорганизатор на срещата, заяви: „Не можем да слезем под това, което вече сме постигнали в договора, подписан от всички страни-членки. Можем да вървим напред, но не и надолу".

Според наблюдатели на срещата, испанските предложения за включването на нови елементи в променения договор, не са заемали централно място в разговорите.

Министрите, участващи в срещата посочиха, че страните, които не са подписали конституцията, трябва да заявят ясно какво не им харесва или липсва от текста.

Освен Холандия и Франция, които отхвърлиха договора на референдуми, конституцията не е подписана и от Великобритания, Швеция, Дания, Чехия и Полша.

Междувременно през почивните дни германският канцлер Ангела Меркел научи при посещенията си в Чехия, че Прага ще настоява за съществено променена европейска конституция, която е по-лесна за разбиране и прави „по-малки стъпки" по въпроса за интеграцията, а предложението на Варшава ще отговаря по-добре на реалността, отколкото съществуващият предварителен вариант за нов договор.

След разговори с чешкия премиер Мирек Тополанек, Меркел заяви, че е доволна от „много интересната рамка за бъдеща подробна дискусия".

Тополанек заяви за журналисти, че Прага е за променен договор, който ще бъде „по-разбираем за хората", като в същото време ясно ще определя „какви правомощия ще има ЕС, и какви националните държави".

Полският президент Лех Качински обяви на интернет страницата си, че Варшава ще разкрие предложението си за промяна на конституцията през март, като посочи, че предложението „ще е от полза за съюза, но също така ще отразява и сегашната действителност".

 



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.