Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
16-02-2007

EUOBSERVER: БЪЛГАРИЯ Е НЕДОВОЛНА ОТ ИЗБИРАТЕЛНИЯ МОНИТОРИНГ НА ЕС ЗА КОРУПЦИЯТА

Новата страна-членка на ЕС, България, се мръщи на продължаващия мониторинг на нивото на корупцията от страна на Европейската Комисия и предложи създаването на общоевропейски стандарти за измерването на корупцията, за да покаже, че голяма част от лошия й образ е въпрос единствено на "възприятия", съобщава EUobserver.

Само месец и половина, след като влязоха с Румъния в ЕС на 1 януари, български официални лица заявиха в Брюксел в сряда дълбокото си недоволство от факта, че ЕК проверява за корупция само двете най-нови страни от съюза.

Изданието припомня, че София и Букурещ получиха зелена светлина за влизането в ЕС само при условие да изпълнят определени "показатели" в борбата с престъпността и корупцията след приемането . Подобни строги условия не е имало за никоя друга страна, влизаща в ЕС.

"Двойните стандарти не трябва да бъдат толерирани. Не може да става дума за такива стандарти", заяви българският вътрешен министър на кръгла маса в Брюксел в сряда.

"За това трябва да създадем сравнителни изследвания на корупцията", заяви Петков като предложи "общи стандарти", които да въведат "обективно изследване на всяка страна-член".

Български дипломати заявиха за изданието, че макар и инициативата да е за цяла Европа, тя е насочена главно за изчистване на българския имидж.

"Изследват само нас", заяви български представител. "Ако направите сравнение обаче, ще видите, че някои страни-членки се представят по-зле от нас", добави той, имайки предвид южна Италия като възможен пример.

Според българската неправителствена организация "Център за изследване на демокрацията", заявяват че европейските критерии за корупция трябва да се основават не само на "възприятие", но и на факти.

От организацията смятат, че изследването на "Трансперанси интернешънъл" за корупцията от миналата година, поставящо България на едно ниво с Тунис и Намибия, е "99% възприятие".

Представители на ЕК, участващи на кръглата маса, изглежда не почустваха нужда от спешни мерки за приемането на българската идея, като само заявиха, че експертна група скоро ще започне да проверява "сравнителни статистики по престъпността", включващи и корупцията.

Източник от ЕК заяви, че България е приела механизма за наблюдение и няма избор освен да изпълни задълженията си, дори и да я смята за "несправедлива".

 



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.