Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
01-04-2007

РАЗПОЛАГАМЕ С ПЪЛНИЯ ТЕКСТ НА ДОКЛАДА НИ ДО ЕК ЗА КОРУПЦИЯТА И СЪДЕБНАТА СИСТЕМА!

Портал ЕВРОПА обобщава какво записа кабинетът Станишев в доклада си до Европейската комисия по шестте benchmarks - показатели за напредък, фиксирани в последния преди присъединяването ни мониторингов доклад. Освен пълния текст на доклада, към него има седем приложения. В рубриката "Анализи" синтезираме най-важното и се спираме на предстоящата мисия през април у нас на евроексперти, които "да оценят оцененото"...

Докладът на правителството за напредъка по "шестте критерия" се основава на позитивни данни от проучвания на Центъра за изследване на демокрацията и Transparency International. В доклада е споменато международното разследване на злоупотреби по САПАРД. През април предстои визита на три групи евроексперти, които да оценят на място отчетеното от София преди юнския доклад на ЕК. Българското правителство би искало да има ясен механизъм за оценка на нашия напредък, а експертите на Комисията да не се отклоняват от шестте benchmarks. 

Междувременно ДПА оповести, че ЕК е заплашила и България, и Румъния с налагането на "санкции заради бавното темпо" на реформите, което според авторитетната германска агенция означава, че сме "изправени пред налагането на предпазни клаузи (по Глава 24 "Правосъдие и вътрешни работи", бел. ред.) заради борбата с корупцията, липсата на независимо правосъдие и действащи институции, сигурността на храните и отглеждането на домашни животни."

Какво пише в доклада - вижте в рубриката "Анализи" на Портал ЕВРОПА!

През април - мисия на евроексперти в България

Между 10 и 17 април в България ще пристигнат експерти на Еврокомисията, които да оценят на място напредъка по шестте критерия. Експертите са разделени на три групи, които ще проучват реалното състояние на нещата едновременно: за съдебната система, за борба с корупцията и за организираната престъпност.

В момента Брюксел и София уточняват програмата на трите групи експерти за посещението им страната. Портал ЕВРОПА научи, че българското правителство иска конкретните задачи и мисията на евроекспертите за предстоящото им посещение в София да бъдат формулирани по по-конкретен начин, т.е. да не се отклоняват от benchmarks. България иска да се изработи ясна методология и механизъм за оценка на нашия напредък; да няма "широки интерпретации" да не се смесват benchmarks "с други въпроси". Под въпрос е освен това дали на планираните срещи на евроекспертите с наши неправителствени организации ще могат да присъстват журналисти, както предлага ЕК. Обсъжда се също дали разкритията за организираната престъпност ще се публикуват, или просто обществеността ще бъде информирана, че такива разкрития има. София настоява информирането на обществеността да се случва само когато е "уместно". Не се знае и дали ще има среща на групата евроексперти по съдебна система с представители на българското Министерство на правосъдието. Подлежи на уточняване също дали групата по борба с организираната престъпност ще може да се запознае с конкретни случаи - т.нар. case studies.

За всичко това - вижте рубриката "Анализи" на Портал ЕВРОПА.

И още приятни четива, свързани с темата, от архива на Портал ЕВРОПА:



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.