Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
06-04-2007

ПРАВИТЕЛСТВОТО ОПРОСТИ ИЗРАБОТВАНЕТО НА ПОЗИЦИИ ЗА ЕС

Решенията за позициите, които България ще отстоява при изработването на политиките на Европейския съюз, вече ще минават за обсъждане и одобрение през три вместо през четири институционални нива. Това предвижда приетото в четвъртък от правителството постановление за създаване и координация на националните позиции по въпросите на ЕС. Документът трябва да осигури опростяване на механизма за взимане на решения в тази сфера, съобщава "Дневник".

Най-ниското ниво за обсъждане на позиции ще се състои от 31 работни групи, всяка от които е пряко свързана с една от основните политики на ЕС. Сред тях са например "Разширяване на ЕС", "Защита на потребителите", "Гражданска защита" и др., обясни министър Калфин. Следващото ниво е междуведомственият Съвет по европейските въпроси, оглавен от ресорния министър Гергана Грънчарова. Органът ще е приемник на сегашния Съвет за координация и мониторинг към изпълнителната власт. Последната дума, както и досега, ще има Министерският съвет, но се предвижда той да обсъжда малък брой проблеми.

Звеното, което ще отпадне с промяната, е Съвет по европейска интеграция, в който участват премиерът и 12 министри. Досега позициите също се обсъждаха първо от работни групи, но те не бяха постоянно действащи. Според участници в процеса обаче практиката била тромава, често водела до забавяне или претупване на темите.

Ако работните групи вземат с консенсус решение за позицията на България по дадена политика на ЕС, тя ще се изпраща директно в Брюксел. При спор по нея дебатът ще се пренася в Съвета по европейски въпроси и ако трябва и от Министерския съвет, поясни Ивайло Калфин.

Позициите, приети от България, ще са преговорни спрямо ЕС, но в тях ще има така наречени червени линии, зад които България няма да може да отстъпва, посочва "Дневник". За подпомагането на представителството на България пред съдебните институции на ЕС се създава нов консултативен орган - Съвет за правна защита към Министерския съвет. Към кабинета ще има и ново звено по процесуална представителност, което ще следи дейността на Европейския съд в Люксембург. Там ще бъдат назначени нови 7 чиновници, а към Съвета по европейски въпроси ще бъдат назначени още 20 души, съобщи министър Грънчарова.

 



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.