Europe.bg
  Начало - Библиотека - Европа от А до Я
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Библиотека / Европа от А до Я

  • A+
  • A-

Влиянието на програмата за вътрешния пазар върху други сфери на политиката

Окончателното гарантиране на свободното движение на стоки, услуги, лица и капитал чрез програмата за вътрешния пазар оказва значително влияние и върху други политики на ЕС.

Свободното движение на стоки и правото за свободно установя­ване на предприятията решително променя конкурентната ситуа­ция в много отрасли и то така, че политиката на конкуренция на ЕС нараства по значение. Опасенията на икономически по-слабите дър­жави членки пред лицето на общия пазар се отчитат чрез засилено внимание към социалното измерение на регионалната, структур­ната и кохезионната политика. Също и въпроси относно условията на труд и производство се поставят на ниво ЕС заради свободното движение на стоките. Чрез отпадането на вътрешните граници � външноикономическите отношения на Общността придобиват по­голяма тежест. Вместо двустранни договори между една страна членка и трета страна държавите от ЕС координират помежду си преговорни позиции, а Европейската комисия се явява като страна, водеща преговорите, спрямо трети държави или търговски органи­зации, както със АБВСветовната търговска организация.

Вътрешният пазар влияе и върху политиката на вътрешните ра­боти и правната политика на ЕС. Отмяната на контрола на лицата на вътрешните граници налага необходимостта от общи действия в областта на визовата и емиграционната политика и политиката за предоставяне на убежище. Създаването на Европейската полицейс­ка служба (Европол) служи за борба с транснационалната прес­тъпност.

Най-накрая директивите за вътрешния пазар упражняват огро­мен натиск върху онези, които взимат националните решения за ико-номическата политика ( икономическа политика). Силно регулира­ни досега сфери като напр. транспорт, енергетика и телекомуника­ции трябваше да бъдат дерегулирани заради либерализацията на тран­снационалното предлагане на стоки и услуги, защото в противен случай замислените първоначално в полза на вътрешните производи­тели мерки биха се превърнали в дискриминация на националната ин­дустрия.




Европа от А до Я


 
Заедно
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.