Анализ на някои европейски практики за взаимодействие между структурите на гражданското общество и органите на местното самоуправление и местната администрация
Основната цел на проекта „София, Плевен, Сливен - добро управление в полза на гражданите" е да подобри взаимодействието на органите на местната власт и местната администрация в трите общини със структурите на гражданското общество за създаване на добро, почтено и прозрачно управление в полза на гражданите. Един от начините това да бъде постигнато е чрез прилагането на добри европейски практики.
В тази връзка в рамките на проекта беше направен анализ на добрите европейски практики за взаимодействие между структурите на гражданското общество и органите на местното самоуправление и местната администрация при планиране, разработване, прилагане и отчитане на политики, свързани с местното развитие в т. ч. за прилагане на принципа на устойчивото развитие, както и за отразяване на принципите за равенството между половете и недопускане на дискриминационно отношение.
Беше проучено нормативното осигуряване на това взаимодействие в различни общини в шест страни от ЕС - Чехия, Румъния, Франция, Германия, Англия, Гърция и практическото осъществяване на тази дейност, както и резултатите от тях. За целите на анализа бяха осъществени и учебни посещения в три от проучваните общини, което спомогна за допълването на анализа.
Пълният текст на анализа четете на български език ТУК.
Проектът се осъществява от Европейския институт в партньорство със Столична община и общините Плевен и Сливен с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.