ЕВРОПЕЙСКА ЦЕНТРАЛНА БАНКА
Европейската Централна Банка и централните банки на Еврозоната учредяват Евросистема - система от централни банки в Еврозоната, която сама по себе си е независима. Основния предмет на Евросистемата е да подържа ценовата стабилност: гарантираща стойността на еврото.
Европейската Система от централни Банки (ESCB) е съставена от ЕЦБ и националните централни банки на всичките 27 членки от ЕС . Националните банки, чиито страни не участват в Еврозоната са членки със специален статут в ESCB. Докато упражняват самостоятелна монетарна политика , те не взимат участие в решенията на ЕЦБ отнасящи се за Еврозоната. Основните задачи които се разглеждат от 'Евросистема'- та са :
1. да определя и прилага монетарната политика на Еврозоната
2. да провежда операции на международните валутни пазари
3. да подържа и да управлява валутните резерви на членките на Еврозоната
4. да спомага за операции в разплащателната система
Процеса на взимане на решения в Евросистемата е централизиран въпреки, че решенията се взимат от Управляващ съвет и Изпълнителен борд. Поради това, че има членове, които не са приели еврото, съществува друг орган взимащ решения, наречен 'Генерален съвет'.
Управляващия съвет обхваща всички членове, на Изпълнителния борд и управители на националните банки на страните членуващи в Еврозоната.
Основните цели на Управляващия съвет са:
·да взимат решения, необходими за прилагане на задачите поверени от Евросистемата.
·да формулира монетарната политика на Еврозоната, да определи лихвените проценти и снабдяване с валутни резерви Евросистемата
·да осигури необходимите принципи за тяхното изпълнение
Изпълнителния борд се състои от президент, вицепрезидент и други четирима членове. Основните цели на Изпълнителния борд са:
·да прилага монетарната политика в съгласие с принципите и решенията на Управляващия съвет на ЕЦБ, както и да дава необходими инструкции на Националните банки
·да изпълнява пълномощия, разрешени й от Управляващия съвет на ЕЦБ
Генералният съвет се състои от президент, вицепрезидент и управителите на централните банки на 27-те членки на ЕС. Генералният съвет изпълнява следните задачи:
·Консултативни функции
·Събиране на статистическа информация
·Подготвяне на годишен доклад на ЕЦБ
·Установяване на необходими правила за стандартизиране на счетоводството
·Определяне на допълнителен членски внос от този определен от предварителното споразумение
·Определяне на курса на националните валути на членките спрямо еврото
Капитала на ЕЦБ е около 5 млрд. евро, като членския внос за националните банки е базиран респективно на размера на БВП и населението на оделните страни. Допълнително, всяка една национална банка, чиято страна е членка на Еврозоната е осигурила средства за валутните резерви на банката за около 40 млрд. евро. Дяла на всяка една от националните банки във валутния резерв е определен по дяла й в основния капитал на ЕЦБ. Петнадесет процента от вноските са в злато , а останалите 85% в американски долари и японски йени, като ЕЦБ финансира националните банки с евро.