Europe.bg
  Home - European union - Activities - Public Health
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

European union / Activities / Public Health

  • A+
  • A-

ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ

Договорната основа на политиката за опазване на общественото здраве е Член 152 от Договора за Европейска общност.

В свят, където хората пътуват редовно между страните и континентите, заплахите за здравето на европейските граждани от заразни болести трудно могат да бъдат овладени. Болестите, причинявани от тютюнопушене, лош хранителен режим или замърсяване на околната среда са обект на загриженост във всички Държави членки.

Докато основната отговорност за опазването на общественото здраве принадлежи на Държавите членки, Европейският съюз може да помогне в преодоляването на заплахите по-ефективно.

Програмата за опазване на общественото здраве

EС изразходва около 50 милиона евро годишно в периода 2003 – 2008 г. за дейности по опазване на общественото здраве. Приоритетите включват стратегии за преодоляване на ефекта на лошото хранене, липсата на физическа активност, тютюнопушенето, алкохола, наркотиците, генетичните увреждания, стареенето и половото общуване.

Превенция и контрол

ЕС признава необходимостта да подобри способността си да предпазва гражданите от заразни болести и биотерористични заплахи. ЕС например е в състояние да следи разпространението на един вирус, но не и да действа координирано, за да го спре. През май 2005 г. в Стокхолм започна работа Европейският център за превенция и контрол на болестите, който ще се опита да подобри ситуацията. Чрез създаването на специална агенция, която да замести съществуващата мрежа за обмен на информация, ЕС ще може да действа по-бързо, а бързото действие може да има значение за появата на заразно огнище или епидемия.

Околната среда и здравето

Между една четвърт и една трета от заболяванията в индустриалните страни са резултат от екологични фактори. В средата на 2003 г. беше приета нова стратегия за оценка на екологичните фактори, които оказват въздействие върху заболяванията. Приоритетите за действие между 2004 и 2010 г. се съдържат в Плана за действие за околната среда и здравето.

Тютюнопушенето и здравето

ЕС действа активно в борбата с тютюнопушенето. Правителствата на Държавите членки вече забраниха повечето форми за реклама на цигари и спонсорството от тютюневи компании. Разпоредбите на ЕС вече ограничават употребата на субстанции, към които се развива пристрастяване, направи предупрежденията за здравните рискове задължителни при продажбата на такива продукти, забрани подвеждащите описания и определи максимални нива на катраните, въглеродния двуокис и никотина в цигарите.

Наркотиците и здравето

Планът за действие на ЕС за борба с наркоманиите, наркотрафика и престъпленията, свързани с наркотици, е разработен в рамките на политиката на ЕС за правосъдие и вътрешен ред. ЕС се стреми на ограничи употребата на наркотици и да предотвратява в по-висока степен заболявания, свързани с употребата наркотици като хепатит С, туберкулоза и СПИН.

Достъп до медицинска помощ

Правото на свободно пътуване, работа и установяване в ЕС не би правило смисъл, ако гражданите на ЕС не можеха да получат във всяка точка на Съюза медицинска помощ. Взаимното признаване на социалните осигуровки осигурява това. Европейската здравнозастрахователна карта, чието въвеждане започна от 1 юни 2004 г., облекчава пътуващите бизнесмени или почиващите да се възползват от правата си.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.