Europe.bg
  Home - European Parliament 2007 - EP News
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

European Parliament 2007 / EP News

  • A+
  • A-
18-05-2010

Филиз Хюсменова сигнализира, че посягат на независимите регулатори у нас

Българският евродепутат търси съдействие в ЕП и ЕК за нарушаване на граждански права.

„В България се променят вече утвърдени завоевания на демократичната ни система като мандат над 5 години, възможност за преизбиране и ротационен механизъм за смяна на състава на независимите регулаторни органи.”

В политическо изявление в Европейския парламент, разпространено от нейния прес-офис, евродепутат Филиз Хюсменова (АЛДЕ-ДПС) постави акцент върху този проблем, който създава пречки пред демократичното устройство и спазването на гражданските права в държава член на ЕС.

Изказване на Филиз Хюсменова в пленарната зала на ЕП, 17 май 2010 г.: "Демокрацията изисква органите, които са призвани да следят за гражданските права да бъдат независими от държавната и партийната власт. Изискванията в Директивите на Съюза за регулаторните органи са еднакви в частта си за пълна независимост и силни правомощия, безпристрастност и прозрачност. За съжаление в България се променят утвърдени завоевания на демократичната ни система като мандат над 5 години, възможност за преизбиране, ротационен механизъм за смяна на състава – все мерки, които гарантират независимостта. Промяната се прави без анализ, без перспектива, с отдалечаване от добрия европейски опит. Намаляването на разходи е единственият аргумент за “осакатяването” на органите, които се борят срещу дискриминацията, които регулират медиите, защитават конкуренцията и т.н. Вече се очертава тенденция, действията се насочват към финансови и одитни институции. Сигнализирам ЕП и ЕК, като се надявам това да подейства възпиращо за подобни намерения." Според нея това е опит със законодателни промени да бъде постигната подмяна на състава на независими регулатори.

Хюсменова поясни, че намесата в устройството на регулаторите с тези законодателни промени се отдалечава от добрия европейски опит, липсват анализ и перспектива. За промените се изтъква единствено аргументът „намаляване на разходи”. Българският евродепутат либерал нарече тези действия „осакатяване” на регулаторните органи, като изрично визира Комисията за защита от дискриминация (КЗД), Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Според нея се нарушават изискванията в директивите на Съюза за регулаторните органи, които налагат задължително пълна независимост, силни правомощия, безпристрастност и прозрачност.

Демокрацията изисква органите, които са призвани да следят за гражданските права на хората, да бъдат независими от държавната и партийната власт, изтъкна в изявлението си Филиз Хюсменова. Според нея дори се очертава тенденция такъв тип действия да се насочват и към финансови и одитни институции, което буди основателна тревога.

„Сигнализирам Европейския парламент и Европейската комисия, като се надявам това да подейства възпиращо за подобни намерения”, защото „недобре функциониращият регулатор е заплаха за единния европейски пазар”, заяви в заключение българският евродепутат, която е и заместник-председател на Движението за права и свободи.

В коментар по повод изказването си в Брюксел Хюсменова допълни, че разминаването на мандата на назначаващия орган с мандата на независимия орган е белег за демократизъм и е наложен съзнателно от българския законодател. Тя даде пример с мотивите на промените в Закона за защита от дискриминация, като цитира т. 2 от Решение № 870 на Министерския съвет от ноември 2009 г., в което се иска „намаляване числеността на съставите на регулаторните органи и намаляване продължителността на техния мандат, когато това е необходимо”.

Какво значи, „когато това е необходимо”, недоумява евродепутатът.

Тя каза още, че члед след приемането на България в Европейския съюз са извършени необходимите законодателни промени, за да се гарантира независимостта на регулаторните органи. Това е било предизвикано и от започналата през 2007 г. процедура срещу България за нарушения на регулацията в областта на далекосъобщенията. През 2009 г. европейският комисар по далекосъобщенията Вивиан Рединг е одобрила извършените промени и те са послужили за пример и на другите регулатори у нас.

Още по темата.



 
Заедно
Highlights
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
2009: Election
 
 
 
    More 
Radio broadcasts
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Analyses
 
 
 
    More 
News
 
 
 
    More 
News & Events
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Tenders
 
 
 
    More 
Analyses
 
 
 
    More 
Interactive
 
 
 
    More 
Events
 
 
 
    More 
European Parliament
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.