Europe.bg
  Home - European Parliament 2007 - EP News
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

European Parliament 2007 / EP News

  • A+
  • A-
07-06-2007

ЕП ПРИЗОВА ЗА ЯСНА ПЪТНА КАРТА ЗА РЕФОРМИ

ЕП ще отхвърли споразумение за нов договор, който ще доведе до намаляване на демократичността, прозрачността и правата на гражданите. Депутатите приеха доклад, с който призоваха Европейския съвет на юнската си среща да състави пътна карта за постигане на ново споразумение за институционални реформи.

Като приеха с голямо мнозинство доклада от Енрике Барон Креспо (ПЕС, Испания) и Елмар Брок (EНП-EД, Германия), членовете на ЕП подкрепиха усилията на германското председателство да получи от Европейския съвет през м. юни 2007 г. ангажимент за свикване на Междуправителствена конференция (МПК) и готовата пътна карта, която да съдържа процедура, ясен мандат и целта да се постигне споразумение до края на тази година. Членовете на ЕП подчертават, че Парламентът, като единствената пряко избирана от гражданите институция на Европейския съюз, трябва да участва на всички нива в МПК.

ЕП "ще отхвърли резултат от преговорите, който, ако се съпостави с Конституционния договор, би довел до намаляване на защитата на правата на гражданите (по-специално, настоява за запазване на Хартата на основните права и особено на нейния правно задължителен характер), както и до по-малко демократичност, прозрачност и ефикасност във функционирането на Съюза", се казва в доклада.

Депутатите настояват за запазване на всички основни принципи, съдържащи се в част І на Конституционния договор. Депутатите подчертават, че Конституционният договор съдържа други важни подобрения по отношение на консолидирането на съществуващите договори и сливането на стълбовете, изричното признаване на ценностите, върху които се основава Европейският съюз и задължителната сила на Хартата за основните права, както и участието на гражданите в политическия живот на Европейския съюз, изясняването на съответните компетенции на Европейския съюз и на държавите-членки и зачитането на принципа на субсидиарност.

Диалогът между националните парламенти и правителствата им на МПК е от голямо значение. В тази връзка ЕП изрази готовността си да поддържа тесни контакти с националните парламенти през предстоящия етап на преговорите, както и с Комитета на регионите и Европейския икономически и социален комитет, европейските социални партньори, религиозните общности и гражданското общество.

Депутатите считат, че трябва да се вземат предвид основните въпроси, повдигнати през периода на размисъл, и да се изяснят други, които вече са били разгледани в Конституционния договор, като например устойчивото развитие, по-конкретно в борбата срещу промяната на климата; европейската солидарност в областта на енергетиката; съгласуваната миграционна политика; европейския социален модел в контекста на демографските промени и глобализацията;тероризма; диалога между цивилизациите; ефективните общи механизми за координиране на икономическите политики в еврозоната; като същевременно се защитава ролята на Европейската централна банка по отношение на паричната политика в съответствие с договорите; критериите и процедурите на Съюза за разширяване.

Също така те настояват всички държави-членки да координират процедурите си по ратификацията, така че процесът на ратификация да бъде едновременно приключен до края на 2008 г.

Преди това членовете на ЕП обсъдиха с германския министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер преразглеждането на Договорите и подготовката на Европейския съвет, който ще се състои на 21 и 22 юни в Брюксел.

Германският министър на външните работи Frank-Walter STEINMEIER каза от името на председателството, че предстоящата среща на върха има решаващо значение за бъдещето на Европа и че никога не е участвал в толкова чести двустранни разговори както през последните два месеца. Той оцени голямата подкрепа на ЕП относно преразглеждането на договорната основа.

Относно страховете и резервите на гражданите, германският министър каза, че не бива да се подценяват. "Гражданите желаят по-дееспособен ЕС, който наистина се занимава с проблемите и умее да ги решава," каза той и добави, че голямата европейска реформа трябва да се съобрази с много от аргументите на критикуващите ЕС като например това, че съюзът е неефективен и муден при взимането на решения

Според него повечето от държавите-членки са готови да подкрепят конституционния пакет. "Не чух някой да е на мнение, че трябва да има нови преговори по институционалната реформа", добави министър Steinmeier. Той подчерта, че за политиката относно ресори като правосъдието и външната политика позицията е единна, че трябва да се запази постигнатото. Също така е необходимо да се разшири политиката за климатичните изменения и енергийната солидарност. Министърът подчерта, че не подкрепя увеличаване на възможността за налагане на вето в европейските институции и че до изборите през 2009 г. Европейският съюз трябва да се застанал на нова основа. "Постепенно се очертава компромисно решение, но още не сме стигнали до финала, и ще се възползваме от двете седмици, които престоят до Съвета за допълнителни консултации," каза той в заключение.

Заместник-председателят на ЕК Марго Валстрьом говори за миграцията, борбата с ХИВ/СПИН и измененията на климатичните промени като три въпроса, които също ще бъдат обсъдени на предстоящата среща на правителствените и държавни глави в Брюксел. Относно климата тя каза, че ЕК продължава активно да работи по този въпрос и ще приеме комплексни законодателни предложения през есента.

Относно главния въпрос - постигането на напредък по договорната база тя изтъкна, че германското председателство положи огромни усилия да изгради нов консенсус между държавите членки. Според ЕК новата договорна основа трябва да служи на интересите на европейски граждани, защото те се нуждаят от правилно функциониращи европейски институции. "Не ни трябва решение, основано на най-малкия общ знаменател", каза тя, защото то ще е решение само на пръв поглед, но няма да даде отговор на проблемите в дългосрочен план. ЕК е за отстояване на общностния метод, правото инициатива на ЕК, единна юридическа личност, сливане на трите стълба, квалифицираното мнозинство, ангажиране на националните парламенти, задължителната сила на Хартата за основните права.

Председателят на най-голямата политическа група в ЕП ЕНП - ЕД Жозеф Дол (Франция) каза, че през юни трябва да се приеме обща позиция за европейския договор - "важно е да го приемем до изборите през 2009 г и да отговаря на очакванията на държавите членки". Той подчерта, че групата му няма да се съгласи с какъвто и да било договор, "искаме договор, който да отговаря на европейския проект". Той се обяви за европейско юридическо лице, сливане на трите стълба, министър на външните работи, налагане на вето да се ограничи, Хартата за основните права да се включи. Според него ЕП трябва активно да участва в преговорния процес, както и националните парламенти.

Председателят на социалистите Шулц каза, че неговата група е за укрепнал съюз, но за това държавите членки трябва да се обединят, защото "силата е в единството". Той се обяви против правото на вето и за по-голяма роля на ЕП. "Ако ни представите резултат под летвата, очертана в доклада на ЕП, моята група няма да се съгласи", каза той в заключение.

Председателят на АЛДЕ Греъм Уотсън каза, че основните предизвикателства пред ЕС са останали непреодолени "понеже нашите институции са негодни да се справят". Той също подчерта значението на обединението и даде пример с общите усилия по случая с осъдените български медицински сестри в Либия и призова за подобен подход за освобождаването на журналиста Алън Джонсън, задържан в Газа. Той поиска процедурата на съвместно решение и гласуването с квалифицирано мнозинство да се превърнат в норма, а не в изключение и настоя ЕП да участва активно в междуправителствената конференция - "на нас - представителите на народа трябва да се даде възможност да се изкажем против минималистичния вариант", защото "подходът на най-малкия общ знаменател ще доведе до две класи в Европа".


Ашли Моут от Идентичност, Традиция, Суверенитет, Великобритания каза, че Конституцията цели да превърне Европа на националните държави в една супер държава, превръщаща държавите-членки в слуги на Брюксел. Според него текстът е "мъгляв и помпозен, предписателен и не даващ ефикасни механизми".



 
Заедно
Highlights
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
2009: Election
 
 
 
    More 
Radio broadcasts
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Analyses
 
 
 
    More 
News
 
 
 
    More 
News & Events
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Tenders
 
 
 
    More 
Analyses
 
 
 
    More 
Interactive
 
 
 
    More 
Events
 
 
 
    More 
European Parliament
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.