Europe.bg
  Home - European Parliament 2007 - EP News
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

European Parliament 2007 / EP News

  • A+
  • A-
09-07-2007

ДЕСНИТЕ: "МНЕНИЕТО НА МАНФРЕД ВЕБЕР Е ЕСТЕСТВЕНО"

Един от първите български евронаблюдатели Димитър Абаджиев каза, че настояването на евродепутата от ЕНП Манфред Вебер за спиране на средства от еврофондовете за България е естествено. Пред Радио ФОКУС - В. Търново, г-н Абаджиев поясни, че призивът на германския евродепутат е обясним, администрацията на правителството работи без контрол, и има изключително много корупционни практики при разпределението на парите от еврофондовете.

По думите на Абаджиев това е и една от причините предпресъединителните фондове по САПАРД и ФАР да не бъдат оползотворени, тъй като стремежът да се отклоняват средствата, блокира тяхното разпределяне към земеделските производители.

"Не съм изненадан от едно такова едно изказване. Още веднъж просто се потвърждава, че правителството е напълно неспособно и нанася вреди на България като държава-членка на Европейския съюз", категоричен бе председателят на ЕДП. По думите му е напълно възможно на България и Румъния да бъдат наложени санкции, тъй като нищо в политиката на правителството не се е променило.

"Налагането на санкции от страна на Европейския съюз ще е последица именно от управлението на тройната коалиция", посочи още Димитър Абаджиев пред Фокус.

Портал ЕВРОПА припомня, че в интервю пред германското списание "Фокус" евродепутатът Манфред Вебер, който е избран от листата на ХСС в Германия, казва, че е притеснен от факта на големия брой поръчкови убийства, ширещата се корупция и източването на държавни средства. Вебер призовава за спиране на земеделските евросубсидии, докато не се изгради добре функционираща администрация и дава да се разбере, че е настоял пред германското правителство да се застъпи в Брюксел за въвеждането на санкции срещу двете новоприети страни-членки.

В анкетата на Портал ЕВРОПА, озаглавена "Обективно ли ни оцени ЕК?", 37 на сто от читателите на нашето електроно издание призовават Комисията да намери начин да ограничи финансовите потоци от европари към България. Близо 45% от гласувалите смятат, че Брюксел трябваше да ни наложи предпазна клауза.

Междувременно тази сутрин в коментар по Програма "Хоризонт" на БНР българският евродепутат от ЕНП Николай Младенов коментира, че в доклада на ЕК за България има много ясна критика.

Основният извод от доклада на Европейската комисия за България е, че няма достатъчно политическа воля в България за борба с корупцията и организираната престъпност, каза г-н Младенов. "Политическа воля трябва да бъде показана от Народното събрание, което в крайна сметка избира правителството или като смени правителството и назначи такова, което има воля да се пребори с престъпността и с корупцията, или като осъществява ясен и методичен парламентарен контрол", коментира още той.

"Всяка година слушаме едно и също, без значение кой министър в момента за кое портфолио отговаря и това е, че докладът е прекрасен и няма никакви проблеми. Факт е обаче, че на България и Румъния беше наложена такава процедура, каквато няма за другите страни-членки", каза българският десен евродепутат.

Портал ЕВРОПА припомня, че експертът-криминалист от Германия Клаус Янсен каза в интервю за Портал ЕВРОПА след излизането на доклада, че едни и същи критики се повтарят всеки път и че властите не предоставят правдиво „цялостната картина в страната". Според него някои фигури от управляващите в България в момента „се опитват просто да оцелеят в първите три години от членството, и след това знаят, че няма да имат проблем", тъй като заплахата от налагането на предпазни клаузи е валидна само за тригодишния период, започващ от 1 януари 2007-а. Клаус Янсен предполага, че тези хора няма да направят „истински" необходимите промени. Янсен посочи като пример депутатите в германския Бундестаг и припомни дискусията преди присъединяването ни за това, дали страната ни наистина е готова за членство. „Бундестагът каза ДА, но ходът на изпълнението на ангажиментите се следи", поясни той и заключи, че Европа има нужда в лицето на България от силен и демократичен партньор, външна граница на ЕС.



 
Заедно
Highlights
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
2009: Election
 
 
 
    More 
Radio broadcasts
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Analyses
 
 
 
    More 
News
 
 
 
    More 
News & Events
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Tenders
 
 
 
    More 
Analyses
 
 
 
    More 
Interactive
 
 
 
    More 
Events
 
 
 
    More 
European Parliament
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.