Съвместен Фонд за Малки проекти България - Румъния BG 2005/017-455.01.03
Грантовата схема е в съответствие със Съвместния програмен документ по Програма ФАР - Трансгранично сътрудничество България – Румъния (2000-2006).
С оглед засилване на сътрудничество в граничните райони, България и Румъния решиха през 2000 г. да започнат реализацията на Съвместен Фонд за малки проекти.
Включването на СФМП в програмата е логическа крачка напред в цялостния контекст за присъединяването на България и Румъния към Европейския съюз и по-специално в развитието на трансграничното сътрудничество и еволюция на програма ФАР ТГС като част от предприсъединителния процес.
Настоящата грантова схема ще финансира т.нар.”меки” мерки: бизнес сътрудничество, развиване на предприятия, трансфер на технологии и маркетинг за малки и средни предприятия, обучение, заетост, мерки за обмен в здравеопазването и културата, подобряване на информационния поток и комуникациите между граничните райони.
Главна цел на СФМП е да подкрепя малки проекти, от типа “хора-за-хора” и “меки” мерки за местно развитие включващи местните органи от граничните региони.Ключовите цели на Съвместния Фонд за Малки Проекти на Програма Фар ТГС са подпомагане на българо/румънските представители от граничния регион да развиват,управляват и изпълняват проекти с ясно изразен трансграничен ефект да повишат съзнанието и сътрудничеството, да развиват партньорство и да създадат мрежи за сътрудничество от двете страни на границата. СФМП ще финансира дребно-мащабни дейности в следните приоритетни области:
- Икономическо развитиеОколна средаТуризъмКултурен обменМестна демокрацияПроучвания в областта на планирането и развитието
Общите цели на проекта, част от който ще бъде този договор, са следните:
- Създаване на опит и практически умения за управление на грантов договор от страна на грантополучателите;Индиректен принос към подготовката на българските централни и регионални власти за усвояване на Структурните фондове;Засилване на капацитета на регионално и местно ниво за разработване и изпълнение на мерки в областта на устойчивото развитие. В същото време трябва да се придобие опит като се изпълняват мерки в съответствие с правилата и практиките на Структурните фондове на ЕС.
Непосредствени цели на този договор са:
- Да осигури институционално и административно изграждане на бенефициентите за изпълнение и наблюдение на дейностите в индивидуалните договори – чрез осигуряване на консултации, обучение и разработване на всички присъщи документи;Да се организира активна разяснителна кампания за грантополучателите относно изискванията на Изпълнителната агенция, вкл.: провеждане на информационни дни, укрепване на функцията на Техническия Секретариат в Силистра относно подпомагането на грантополучателите в процеса на изпълнение на проектите подготвяне и разпространение на информационни материали.Подпомагане на Изпълнителната агенция в изпълнението и наблюдението на грантовата схема по проекта;Осигуряване на обучения, подпомагане и консултации за грантополучателите, за да се осигури правилно изпълнение на финансираните проекти.
Адрес за кореспонденция с екипа на техническата помощ:
"Стратегма-Европейски Институт"ООД
ул. Триадица 4. ет. 4, София
тел./факс 02 981 47 38, 02 981 63 48
e-mail: cbc@europe.bgTranslated in: Share