ОБРАЗОВАНИЕ, ОБУЧЕНИЕ И МЛАДЕЖ
Договорната основа за политиката на ЕС по образованието, квалификацията и работата с младежта са Членове 149 и 150 от Договора за Европейска Общност.
Възможностите за живот, обучение и работа в други страни, които ЕС дава своите граждани, допринася много за междукултурното разбирателство, личностното развитие и пълна реализация на икономическия потенциал на Съюза.
Образование, квалификация, работа с младежта
Възможностите за живот, обучение и работа в други страни, които ЕС дава своите граждани, допринася много за междукултурното разбирателство, личностното развитие и пълна реализация на икономическия потенциал на Съюза.
Много от програмите на ЕС за образование и квалификация са достъпни за възрастни хора, като така се признава факта, че обучението в базирания на знания свят продължава цял живот.
ЕС също така насърчава сътрудничеството и обмена в образованието с повече от 40 държави, от Монголия до Мексико и от Алжир до Аржентина.
ЕС предоставя 75 милиона евро годишно за подкрепа на млади хора, които искат да вършат доброволна дейност, да изпълняват проекти в помощ на местните си общини или да участват в учебни програми, които не се покриват от други програми.
Целите, към които се стреми ЕС през 2010 г., са
* поне 85% от 22 годишните хора да имат завършено (над-)средно образование;
* не повече от 10% от хората на възраст 18-24 години да са напуснали училище преди завършване или на (над-) средно образование, или на професионална квалификация, или на друга квалификация.
* общият брой на завършилите природо-математическа или техническа дисциплина да се увеличи с 15%, като при това половото неравенство се намали;
* общият брой на 15 годишните с ниски четивна грамотност да се намали с поне 20% в сравнение с нивото от 2000;
* средното ниво на участие в продължаващо обучение на хората на възраст от 25 до 64 години да бъде 12.5%.
ЕС поощрява конвергенцията и постигането на сравними квалификации във висшето образование, например, чрез координирана реформи, сравними системи за обучение и общо действия. С 15 други държави ЕС се съгласява да създаде Европейска Зона за Висше Образование до 2010 г., в рамките на т. нар. Процес от Болоня.
Паралелно с това, съществува и “Копенхагенският процес”, в който 32 страни подпомагат сътрудничеството в разработването на системи за професионално обучение и квалификация. В момента се работи за осъществяването, чрез Копенхагенския процес, на европейска система за прехвърляне на образователни кредити и за улесняване на взаимното признаване на професионалните квалификации.