Europe.bg
  Home - European Parliament - Interactive
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

European Parliament / Interactive

  • A+
  • A-
19-10-2012

Ефективност и устойчивост на иновативните и добри практики в развитието на селските райони

Тема на кръглата маса, провела се на 28 септември в Талин в рамките на проекта "ОСП: Завръщане в бъдещето", беше възможностите за иновация в селското стопанство и развитието на селските райони.

Модераторът на събитието, г-н Каул Нурм, направи обобщение на дискусиите:

„Днес обменихме идеи за това какви са методите, които могат да бъдат използвани при прилагането на Общата селскостопанска политика, за да се помогне на развитието на селските райони и земеделието.

Една от идеите, които бяха обсъдени, беше за сътрудничеството като нов начин за иновация. Ние, в Естония, осъзнаваме, че съвместните дейности и сътрудничеството са нещо, което се нуждае от подобряване и че за това е нужна и политическа воля. Може да признаем днес, че нямаме достатъчно съвместни дейности, така че в бъдеще трябва да се обърне много повече политическо внимание и да се предприемат мерки по този въпрос.

Говорихме за обучение, образование и че в бъдеще ще се нуждаем от по-голям брой образовани млади хора, които се занимават със земеделие от една страна и в същото време признаваме, че по-образованият човек е по-отворен за иновации, отколкото по-малко образованият.

Разговаряхме за късите вериги за доставка и иновациите, обсъдихме различните целеви групи, към които бъдещата селскостопанска политика трябва да обърне повече внимание - дали това ще бъдат малките или средните собственици на земя. Стигнахме до извода, че всичко трябва да бъде балансирано и че този баланс ще създаде хармония в живота в селските райони и ще го обогати.

Наясно сме, че съществуват два стълба: първият - директните плащания и вторият, който се занимава с въпросите, свързани с развитието на селските райони. По отношение на първия стълб - в момента има дебати за това дали той да стане „по-зелен", към кой да бъде насочен, колко средства трябва да бъдат отделени за младите и колко за малките собственици на земя. Така, че това са въпросите, които се обсъждат в момента.

Бих искал да оприлича финансовата подкрепа, която се дава по първи стълб, като високоскоростен влак, който се движи по своя коловоз и който няма как да повлияе много на иновациите. Разбира се, всеки би могъл да използва финансовата помощ по този стълб по иновативен начин. Въпреки това няма официални лица или политици, които да имат някаква роля в насочването на иновациите по този стълб.

Разговаряйки днес осъзнахме, че възможностите за иновации се намират във втория стълб - този, който отговаря за развитието на селските райони. Също така, кооперативите, за които говорихме, са нещо, което се финансира от втори стълб.

И ако искаме да обобщим и синтезираме днешната дискусия, можем да заключим, че вторият стълб има много важна роля. След днешните дебати, можем да заключим, че може би ние бихме искали да се отделя по-голяма част от средствата за този стълб, отколкото за първи. Вторият стълб дава много повече възможности за производителите и влияe на процесите".



Interactive
Radio broadcasts
Video
Audio


 
Заедно
Analyses
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.